Léto je asi nejbolestnější část roku, pokud jde o hmotnost a tvar našeho těla. Pokud se ještě před sezónou rozhodnete k drastičtějším změnám ve svém životním stylu, vybudujte si dobrý základ. Jinak by se totiž mohlo stát, že po vaší námaze se na podzim všechno vrátí ke starému a tím pádem další rok budete před létem zase na nule. Nenechte své výsledky padnou vniveč a ukládejte je na výživnou půdu, kde už zůstanou napořád. Připravte své tělo na trvalou změnu a udržte si to, co jste tak pracně budovali.
-
Myslete pozitivně
Začít byste měli svým myšlením. Motivujte se, odměňujte se za dosažené cíle, buďte na sebe hodní. Je jedno, že jste dietu drželi už pětkrát, ale nikdy jste nevydrželi. Nyní to totiž bude jiné. Dejte si určité cíle a napište si všechno, co od změny očekáváte. Na vašem seznamu klidně mohou být body jako „shodím 5 kilogramů“, ale i třeba „budu se cítit lépe“. Seznam si potom dejte na viditelné místo, aby vás mohl kdykoliv pozitivně nakopnout.
-
Zapomeňte jenom na svou váhu
Ačkoliv za změnou životního stylu v drtivé většině stojí rozhodnutí hubnout, neupínejte se jenom na to. Když se budete dvakrát denně vážit, nezhubnete rychleji. Naopak – budete frustrovaní, že změna není dostatečně rychlá a od původního záměru upustíte. Nehledě na to, že mnohdy můžete dokonce ze cvičení ještě přibrat, protože svaly jsou těžší než tuk. Zapomeňte tedy jenom na svou váhu a podívejte se na svůj seznam sepsaný podle prvního bodu, kde máte mnohem více důvodů, proč to vlastně děláte.
-
Najděte si oporu
Při velké změně je vždycky důležité, mít se o koho opřít. Je jedno, jestli to bude vaše kamarád/ka nebo maminka či manžel/ka, měl by tu být pro vás někdo, komu se můžete svěřit. A pokud byste potřebovali se svým novým životním stylem poradit, potom se obraťte na výživového poradce nebo soukromého trenéra. I ti umí být dostatečnou oporou při takto velké změně.
-
Začněte ještě dnes
Až bude po výplatě. Až děti nastoupí do školy. Až po Novém roce. Až v pondělí. Nevymlouvejte se na „až“. Se změnou můžete začít totiž naprosto kdykoliv. Nemá smysl měnit svůj životní styl radikálně ze dne na den, ale postupnou přeměnu můžete začít kdykoliv. Například můžete už dnes jít spát dříve nebo si nedat nic nezdravého v 10 hodin večer. Myslete na udržitelnost svého plánu a neodpočítávejte dny, jak dlouho už jste neměli čokoládu nebo že dietu budete držet ještě pět dní. Změna je totiž už napořád.
-
Zkuste zdravější život
Výživnou půdou pro vaši změnu je přístup k vašemu času. Zkuste ho využívat zdravěji a uvidíte, že se budete lépe cítit. Spát choďte v rozumnou hodinu a alespoň 1 hodinu před spánkem odejděte z dosahu všech digitálních zařízení. Raději si přečtěte knížku, vymalujte antistresové omalovánky nebo si popovídejte se svou polovičkou. Rovněž stres zkuste řešit klidným způsobem, nepanikařit a nenabírat si toho moc.
-
Milujte své jídlo
Jídlo nemá jenom chutnat, ale taky přitahovat očima. Načančejte si své jídlo a při jeho konzumování vypněte televizi. Soustřeďte se jenom na chuť jídla, na pořádné žvýkání. Vychutnávejte si ho. Dopřejte si klid a vypněte. Ujistěte se, že vaše jídlo je rozmanité a barevné, že vám jídlo nejen dobře chutná, ale také vás baví. Zkrátka a dobře – zamilujte se do svého jídla.
-
Cvičte s rozumem
Cvičit často a s velkou intenzitou je chyba. Takovým způsobem si cvičení akorát znechutíte. A pokud vás nebaví, nedostaví se žádné výsledky. Cvičte raději v menších dávkách každý den a ušetříte tak čas pro svou rodinu, ale přitom se správnými cviky můžete hodně získat. Zaměřujte se na cvičení celého těla nejen problematických partií. Cílem není jenom posílit to, co posílené není, ale dostat do kondice celé tělo.