Fotbal v Česku definitivně skončil, ostatní sporty však mají naději

i Zdroj fotografie: wtatennis.com
                   

Výkonný výbor FAČR ve středu 7. dubna 2020 rozhodl o ukončení veškerých amatérských fotbalových soutěží na území České republiky, jelikož riziko šíření nového typu koronaviru způsobujícího nemoc zvanou COVID-19 je stále obrovskou bezpečnostní hrozbou a v tuto chvíli nikdo nedokáže říci, kdy se opatření přijatá vládou a bezpečnostní radou začnou rozvolňovat. Jak to bude s ostatními sportovními soutěžemi? Těm vdechl novou naději epidemiolog a hlavní tvář boje s koronavirem Roman Prymula, jenž v rozhovoru pro DVTV připustil, že na karanténu a uzavírání lidí doma poněkud změnil názor.

Fotbal už letos nebude, ostatní sporty ale mají malou naději

O zrušení Fortuna ligy bylo rozhodnuto už před několika týdny. Zástupci jednotlivých klubů nehodlali žít v nejistotě a kvůli šíření pandemie nového koronaviru raději učinili radikální opatření, aby hráči, trenéři, zaměstnanci i prostí fanoušci věděli, na čem momentálně jsou. Osud nižších českých soutěží byl dlouhou dobu neznámý, výkonný výbor FAČR ovšem ve středu rozhodl, že ani ty se už v rámci tohoto ročníku raději nerozběhnou. Vzhledem k názoru epidemiologa Romana Prymuli je však tento krok poněkud zbrklý.

Hlavní tvář současného boje se zákeřnou nemocí se v rozhovoru pro DVTV nechala slyšet, že si pohrává s myšlenkou postupného promoření populace, ke kterému stejně dříve nebo později dojde:

„Změnil jsem na to trochu názor. Naše první kroky vycházely z poněkud vyfabulovaných údajů z Číny. Ale ukazuje se, že koronavirem se promořuje poměrně vysoká část populace. Není možné držet tvrdá opatření nekonečně dlouhou dobu. Pokud křivka nárůstu případů bude v příštích dnech nadále lineární, jde očekávat uvolnění zákazů.“

Za takových předpokladů by se měla postupně rozvolňovat všechny opatření, která vláda doposud přijala. Ačkoli se premiér Andrej Babiš i „vedoucí“ Ústředního krizového štábu Jan Hamáček k nápadu Prymuli stavějí velice obezřetně, nikde není psáno, že ani oni názor postupem času nezmění. Za pana Prymulu se postavil například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Tenis se ještě může vrátit do starých kolejí

iZdroj fotografie: wtatennis.com
Zdroj fotografie: wtatennis.com

Kromě zrušení fotbalových soutěží v Česku došlo také k oficiálnímu ukončení basketbalové, hokejové, florbalové, házenkářské či volejbalové ligy. Co by tedy fanoušky případně čekalo, kdyby se stanovená pravidla rozvolnila? Žádná ze zmíněných soutěží už by se do původního rytmu zřejmě nevrátila, jelikož týmy už přestaly společně trénovat. Vrátit by se ovšem mohly krátkodobé tenisové turnaje, na nichž by se pravděpodobně představila největší tuzemská esa včetně Karolína Plíškové, Karolíny Muchové, Petry Kvitové či Jiřího Veselého.

Samozřejmě je zatím brzy vynášet jakékoli soudy, nicméně takový scénář je podle nových poznatků opravdu možný. Naděje ale umírá poslední.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články