Bývalý skokan na lyžích největším favoritem Gira

i Foto: velonews.com
                   

V květnu přesně před šesti lety se nyní už slovinský cyklista Promož Roglič poprvé zúčastnil Gira. Tehdy italská Grand Tour projížděla nedaleko od jeho domoviny a tak vzal Roglič jak sám říká auto a vyrazil se na tento cyklistický svátek podívat, v roli diváka. O šest let později stojí na startu jako závodník a podle bookmakerů je největším favoritem na vítězství.

Od skokana na lyžích po špičkového cyklistu

Zvláštní osud potkal Primož Rogliče. Od dětství se věnoval skokům na lyžích, k čemuž ho tak trochu předurčovala i zeměpisná poloha, odkud pochází. Že se jednalo o velmi talentovaného skokana dokazuje také fakt, že Primož dokázal vyhrát například i juniorské mistrovství světa. Bohužel by po sérii zranění nucen předčasně, už ve 22 letech, ukončit skokanskou kariéru. Mladý a zklamaný muž přemýšlel, kam dál.

Vedle skoků na lyžích ho vždy zajímala cyklistika. „Proč ne, říkal jsem si tenkrát“, komentuje Roglič svoje tehdejší rozhodnutí přesedlat na cyklistiku. Dnes již víme, že jen těžko si mohl vybrat lépe. Sám nevěřil, že by se v roli závodníka mohl zúčastnit některé z Grand Tour. Na zázraky však musel začít věřit už za tři roky, kdy se poprvé podíval na jeden ze tří největších podniků ročníku.

Od nezkušeného zelenáče po lídra

V roce 2016 podepsal Primož Roglič smlouvu s prvoligovou stájí Lotto-Jumbo, což byl jeho další krok mezi cyklistickou smetánku. Jak sám potvrzuje, nebylo nic jedoduchého, učit se od dvaadvaceti let to, co jeho konkurenti uměli již od dětství. „Velký problémy mi ze začátku dělal i pohyb uvnitř pelotonu,“ vzpomíná Roglič na své začátky. Jelikož se však jedná o mimořádně snaživého a učenlivého cyklistu, základy rychle dohnal a postupně se stával stále více nebezpečným jezdcem i na podnicích Grand Tour.

Loňskou Tour de France dokončil na famózním čtvrtém místě, o jednu příčku před svým týmovým lídrem Stevenem Kruijswijkem. Jako bonus si pak připsal vítězství v horské etapě. V letošním ročníku naopak vítězí, kam přijede. Ovládl jak závod v Emirátech, tak také Tirreno-Adriatiko a týden před startem Gira také generálku na italský závod Kolem Romandie. Svou pozici největšího favorita Gira potvrdil hned v první etapě, kterou byla krátká časovka a Roglič ji se slušným náskokem ovládl. Uvidíme, zda-li dotáhne tento bývalý skokan na lyžích svůj růžový sen až do konce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články