Brněnské Lužánky na filmovém plátně! Opravený stadion už nezeje prázdnotou

Foto: smsticket.cz

Nejslavnější český běžec Emil Zátopek je tak významnou osobností, že si konečně vysloužil zájem filmařů! Režisér Zdeněk Ondříček se tématu nezalekl a v nedávné době začal snímek vyprávějící o životě a sportovních úspěších člověka, který dokázal na Olympijských hrách v Helsinkách před 67 ovládnout maraton, závod na 5 000 i závod na 10 000 metrů, natáčet. Domovem pro hlavní běžeckou trať připravovaného filmu se stane brněnský stadion Za Lužánkami, který ještě před pár lety nemilosrdně chátral bez zájmu veškerého obyvatelstva. První změnu započal již Petr Švancara, který se v domovském prostředí rozloučil se svou bohatou sportovní kariérou, a rekonstrukci nyní dokončí právě zmínění filmaři. Lužánkám bude opět vdechnut život a vedení města s nimi má po letech velké plány!

Film Zátopek bude lákat diváky na autentické prostředí

Po dlouhých přípravách se natáčení filmu pojednávajícím o legendárním tuzemském běžci konečně rozjelo naplno! Filmový štáb se v průběhu minulého týdne přesunul na stadion Za Lužánkami, který je sice značně zchátralý, nicméně díky zásahu Petra Švancary a některých dobrovolníků se jeho stav v posledních dvou letech výrazně zlepšil. I tak bylo ovšem nutné učinit nějaké úpravy, aby byla ve filmu navozena dobová atmosféra, což potvrdila výkonná producentka snímku Daria Špačková slovy:

„Bylo třeba vykácet nálety a vyčistit tribuny, na nichž rostly i stromy, dále kompletní rekultivace trávníku a povrchu, tedy vybagrování a odvoz 1721 tun zeminy, vysetí nového trávníku, nivelace povrchu, vytyčení běžeckého oválu nebo vytyčení sportovišť.“

Bude se film držet historických pramenů? A kdo se ujme hlavních rolí?

Již dopředu bylo oznámeno, že role Emila Zátopka se zhostí Václav Neužil a jeho ženu Danu Zátopkovou ztvární Martha Issová. Díky tomu je už dnes jasné, že se jako diváci máme na co těšit. David Ondříček se coby režisér rozpovídal i o příběhu, který hodlá filmem nastínit obecenstvu. Ve filmu by se prý měly promítnout nejdůležitější momenty Zátopkovi bohaté kariéry včetně legendárního závodu na Letních olympijských hrách v Londýně. Pro tyto účely bude muset být v areálu Za Lužánkami rozprostřena škvára, aby byl zážitek naprosto autentický.

Natáčení v prostorách Brna podle filmařů potrvá přibližně šest týdnů a město jde jejich plánům samozřejmě vstříc. Tamní primátorka se na adresu připravovaného snímku vyjádřila následovně:

„Pro nás je ctí spolupracovat na filmu o jednom z největších sportovců historie a jsme také rádi, že doposud chátrající lokalitu sportovního stadionu lze znovu využít.“

Brnu díky tomu spadl kámen ze srdce, protože mnozí aktivisté hlasitě volali, aby se město více zapojilo do snahy obnovit život na stadionu Za Lužánkami. Filmaři to ovšem díky svým plánům udělají za ně. Brno si pak stadion převezme v mnohem lepším stavu a hodlá jej využít k veřejným účelům. Má to ale vedení druhého největšího města v České republice dobře vymyšlené, že ano? Autor slavné hlášky „Nemůžeš? Přidej!“ by se jistě divil, jak byla jeho sláva efektivně využita!

Foto: smsticket.cz