Boj mezi Čínou a zástupci NBA pokračuje. A bude stát stovky milionů dolarů

Foto: skysports.com

Ačkoli na území České republiky hrají v oblasti sportu první housle hokej a fotbal, z pohledu globálního jednoznačně vede basketbal. Zámořská NBA láká fanoušky daleko za hranicemi USA a především Čína do rozpočtu soutěže ročně přináší ohromné množství peněz. S tím však může být podle posledních zpráv konec. Představitelé asijské země se bouří proti říjnovému vyjádření generálního manažera Houstonu Daryla Moreyho, který podpořil protivládní demonstrace v Hongkongu. Odvetný tah dal očekávat.

Škody se šplhají do závratných výšin

Z vyjádření Adama Silvery, komisionáře slavné NBA, na tiskové konferenci v Chicagu vyplývá, že bující spory s Čínou budou soutěž stát až 400 milionů dolarů, což je v přepočtu na naši měnu asi devět miliard korun. Ačkoli konečné číslo může být také mnohem nižší, je lepší vždy počítat s tou nejhorší možnou variantou:

„S největší pravděpodobností bude konečné číslo nižší, ale ztráta by v krajním případě mohla dosáhnout až do výše 400 milionů dolarů. Je to opravdu citelný problém pro celou soutěž. Naše zápasy se v Číně nevysílají v takové míře jako v letech minulých a partneři to samozřejmě vnímají. Nicméně si nemyslím, že by měla být ohrožena budoucnost NBA v tomto regionu, ještě není nic ztraceno.“

Spory mezi oběma stranami rozpoutal říjnový příspěvek generálního manažera Houstonu Rockets Daryla Moreyho, který na Twitteru podpořil protivládní protesty pořádané v Hongkongu. Ačkoli se funkcionář slavného klubu později omluvil a označil své předchozí vyjádření jako nevhodné, na věci to už bohužel nic nezměnilo:

„Neměl jsem v úmyslu svým příspěvkem způsobit urážku fanouškům a přátelům v Číně. Jen jsem vyjadřoval jednu myšlenku, založenou na jedné interpretaci, na jednu komplikovanou událost. Od tohoto tweetu jsem měl spoustu příležitostí slyšet jiný pohled na věc a uvažovat díky tomu z jiné perspektivy.“

Adam Silver se Moreyho později mediálně zastal, když v podstatě řekl, že obchody nad svobodou slova nemohou zvítězit.

Krizi nepomáhá ani epidemie koronaviru

Čínská státní televize CCTV přestala vysílat zápasy NBA a tamní streamovací služba Tencent má k dispozici jen omezený počet utkání, který výši konečných ztrát nijak zásadně neovlivní. Houston Rockets byl však z nabídky vyškrtnut úplně, byť byl na asijském kontinentu považován za nejsledovanější celek díky angažování čínského pivota Jao Minga.

Jednání o nápravě vztahů se protahují a na vině je především šířící se epidemie koronaviru, jenž je v Číně aktuálně tématem číslo jedna a ostatní věci musejí jít stranou. Vzhledem k těmto okolnostem proto zástupci NBA na zemi netlačí a trpělivě čekají, jestli vyjádří ochotu ke hledání kompromisu.

Foto: skysports.com