Surfařská škola, ve které si mohou oceán užít i postižení

                   

Oceán jako takový je opravdu prostorný – tak proč by si ho nemohli užít zdraví i postižení jedinci? Zpřístupnit tuto velkou plochu pro všechny bez rozdílu se snaží Benjamin Clifford, který je učitel surfování ve Walesu. Vytvořil surfařsku školu Surfability IK CIC, která se opravdu řídí inkluzivními pravidly a adaptuje do svého středu i jedince s různými druhy postižení. Podle Clifforda je totiž oceán jedním z největších divů na světě, který by měl být přístupný všem, kdo v něm chtějí trávit čas.

Uřídí vlnu, uřídí život

Cliffordova společnost je neziskovou komunitní společností, která pomáhá lidem ve všech oblastech života tím, že jim předává schopnosti řízení vln. Žáci zde trpí různými nemocemi od mírných poruch učení až po mozkovou obrnu. Jedním z nich je také Ethan, jenž má diagnostikovanou diplegickou mozkovou obrnu tedy stav, kdy jsou jeho svaly ztuhlé a v běžném životě potřebuje pomoci i s chůzí. Dlouhou dobu toužil surfovat, ale vzhledem ke svému stavu ani nedoufal, že by to bylo možné. S Cliffordem si toto přání ale mohl splnit a dnes pravidelně dochází do školy surfování a jeho stav je o poznání lepší.

Přínosy surfování pro zdravotně postižené

Do školy surfování muselo být vzhledem k postižením jejich členů nakoupeno speciální vybavení a rovněž personál musel být náležitě proškolen. Někteří jedinci totiž vyžadují pouhé instrukce, jiní bez pomoci surfovat nedokážou. Tento sport má pro ně ale velké přínosy nejen z hlediska zdraví, ale také z hlediska dalších aspektů života:

  • sport odbourává stres
  • mají pocit úspěchu, že se jim něco podařilo
  • adrenalin v nich probouzí energii
  • jsou v kolektivu dalších lidí
  • voda jim usnadňuje pohyb a rozhýbává svaly
  • zlepšuje se jim koordinace
  • mají motivaci
iSchopnost ukočírovat vlnu pomůže postiženým jedincům i v jiných oblastech života.
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články