Fakta o porodu císařským řezem. Tohle by měla znát každá žena

                   

Spousta žen se před porodem připravuje na všechny možnosti, jak by mohlo přijít její děťátko na svět. A proto je důležité, aby žena věděla všechno nejen o klasickém porodu, ale také o porodu císařským řezem. Na ten může dojít v případě, že je rodička, dítě nebo oba dva v ohrožení života nebo jsou potom i některé ženy rozhodnuté pro císařský řez tzv. „na své přání“. Ať už se na císařský řez připravujete z jakéhokoliv důvodů, tady najdete tři základní informace, které byste o něm měla rozhodně vědět.

Císařský řez je operace

Při porodu jsou i porodníci malí páni, a proto může nastat ona neblahá situace, kdy je nutné přikročit k císařskému řezu. Buďte na něj připravená dopředu, ať víte, co a jak. Na internetu si lze o tomto zákroku přečíst mnoho informací, zde najdete tři základní, na které byste měla pamatovat.

  1. Císařský řez je chirurgický zákrok

Císařský řez představuje jeden ze způsobů, jak přivést dítě na svět. Rozhodně ale nelze opomíjet to, že se jedná o chirurgický zákrok. Dítě se díky němu sice narodí, ale přesto je to operace jako každá jiná a tím pádem s sebou nese určitá rizika. Proto se k němu přistupuje opravdu jenom v krajních případech, pokud tedy nejde o zvolený způsob porodu. Dnes se takto rodí přibližně 25% dětí a toto číslo se bude pravděpodobně ještě zvyšovat. A to i přesto, že porod císařským řezem představuje zátěž pro matku i dítě.

iCísařský řez je operace jako každá jiná.
  1. Rizika císařského řezu

Ačkoliv si všechno může díky plánovanému císařskému řezu novopečená maminka dobře naplánovat, císařský řez není rozhodně žádná výhra. Za největší negativum se považuje snížená obranyschopnost dítěte. Dítě, které neprojde rodidly matky, se mnohem hůře adaptuje než to, které přišlo na svět přirozeným způsobem. Dalším aspektem je celková anestezie, ke které se někdy musí přistoupit. Ženy po probuzení z ní mohou mít pocit, že byly o svůj porod „okradeny“. Hodně to zamává s jejich psychikou.

  1. Císařský řez se dlouho hojí

I když při císařském řezu nedojde k nastřižení hráze a vytahání rodidel, bolest po něm může být daleko horší. Císařský řez je velká rána a zásah do organismu ženy, rekonvalescence po něm je mnohem delší, než po běžném porodu a také daleko bolestivější. Zpočátku ženám komplikuje výrazně pohyb, a tedy i péči o miminko.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články