Velká Británie zůstává mezi elitou, povedlo se jí rozesmát tribuny

                   

V základních skupinách právě probíhajícího Mistrovství světa na Slovensku se v podstatě neudálo nic překvapivého. Hlavní favorité dokázali obhájit důvěru v ně vloženou, slabší národní celky se zas s těmi lepšími ani v nejmenším nemohly srovnávat. O senzaci se postarala až v samotném závěru mnohými podceňovaná Velká Británie, která v úporném souboji s Francií převedla neskutečný obrat a zajistila si tak účast na elitním světovém šampionátu i pro ročník následující. Opačným směrem tak míří právě poražená Francie, jejíž hokejisté určitě ještě dnes nechápou, co že se to v pondělí 20. května vlastně odehrálo. Jak poslední zápas skupiny probíhal a čím Britové rozesmáli celý svět?

Obrovské překvapení, kterému nikdo nevěřil

Utkání mezi Velkou Británií a Francií v košické Steel Aréně si nenechalo ujít sympatických 7 740 diváků, což není vůbec špatný počin na to, že se jednalo o zápas dvou outsiderů. Mnohé fotbalové stadiony české nejvyšší soutěže by jim diváckou kulisu mohly závidět. Britové, v jejichž řadách se objevilo opravdu velké množství hokejových veteránů, už se pomalu loučili s prestižním šampionátem a sami sebe viděli zpátky v nižší kategorii. Přesto do zápasu vstoupili s nezpochybnitelnou vervou a prali se o každý puk tak, jak jsme od nich byli po celý turnaj zvyklí.

I v tomto zápase jim nejdříve snaha nebyla nic platná. Velice brzy po úvodním buly se Francouzi dostali do vedení, které do 28. minuty navýšili na rozdíl tří branek. Podle mnohých v tom momentě bylo již v podstatě rozhodnuto. Ti, kteří se rozhodli za jednoznačného stavu na výsledkové tabuli odejít, později hořce litovali. Hokejisté z Britských ostrovů totiž proti všem předpokladům dokázali ještě do konce základní hrací doby vyrovnat. Následně se strhl lítý boj v nastavení, kde se Ben Davis po geniální přihrávce „staříka“ Jonathana Phillipse postaral o senzační rozdílovou branku! Velká Británie tak naprosto nečekaně zůstává mezi nejlepšími hokejovými národy světa.

Reakce Britů opravdu stála za to

Hokejisté Velké Británie se najednou ocitli v totální euforii a ačkoli je pro ně setrvání v nejvyšší mezinárodní soutěži úspěch, moc dobře vědí, že jejich výkony nebyly nikterak oslnivé. To divákům v hledišti i u televizních obrazovek ostatně převedli vítězoslavným pokřikem, který vypadal následovně:

„We’re shit and we know we are!“

Překlad je v tomto případě asi zbytečný. Po krátké úvaze musíme uznat, že na extravagantním vyjádření hokejistů přeci jen něco pravdy bude. Pokud se totiž podíváme na jejich statistiky v základní skupině šampionátu, společně s Itálií se nachází na samotném dně v počtu vstřelených gólů. K tomu jich společně s tentýž „partnerem“ také nejvíce obdrželi. Oba dva týmy nevyužily ani jednu z 12 přesilovek. Shodou náhod se v příštím roce můžeme znovu těšit i na Itálii, která v utkání podobné úrovně zvládla přehrát Rakousko. Hokej umí být skutečně kouzelný.

Foto: naviny.by

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články