Uplynulému ročníku NHL jasně dominoval Rus Kučerov

i Foto: nhl.cz
                   

Téměř všechny fotbalové i hokejové soutěže po celém světě již došly svému konci a stejně tak i prestižní zámořská NHL, jejíž vedení vždy na konci sezóny zpětně udílí ceny pro nejlepší hokejisty. Letos se dle předpokladů žádné překvapení nekonalo, cenu pro neužitečnějšího, nejproduktivnějšího a nejlepšího hokejistu podle Hráčské asociace NHLPA si odnesl ruský útočník Nikita Kučerov, který se naprosto vymykal kontrole a připisoval si jeden úspěšný zápas za druhým. Koho v jednotlivých kategoriích vlastně porazil, co jej letos nejvíce zdobilo a jací další ocenění stojí za zmínku?

Kučerov se v hokejové smetánce rozhodně neztratí

Šestadvacetiletý Nikita Kučerov se po šesti sezónách v NHL konečně dočkal zaslouženého úspěchu. V barvách Tampy Bay Lightning nasbíral během 82 zápasů neskutečných 128 bodů za 41 branek a 87 gólových asistencí, čímž vytvořil největší bodový zisk jednoho hráče od ročníku 1995/1996. Tehdy na vrcholu kanadského bodování stanul Kanaďan Mario Lemieux se 161 body a v těsném závěsu za ním skončil český legendární útočník Jaromír Jágr se 149 body. Na ruském talentu je jasně vidět výkonnostní progres, který předvádí každou novou sezónu. Začínal na 18 bodech, další rok zvládl již 65. Následně pokračoval se ziskem 66 bodů, 85 bodů, 100 bodů a nyní zvládl zmíněných 128 bodů, což je také jeho dosavadním rekordem.

Ne nadarmo se tedy dvojnásobný bronzový medailista ruské reprezentace objevil na vrcholu hned v několika kategoriích na udílení cen NHL pořádaného v Las Vegas. Kučerov stanul na zlatém podnose v rámci Hart Trophy pro neužitečnějšího hráče, kde hravě porazil největší soupeře Sydneyho Crosbyho z Pittsburghu Penguins a Conora McDavida z Edmontonu Oilers. Ted Lindsay Awards, kde výherce vybírali samotní hokejisté, zase s přehledem ovládl hlasování na úkor Patricka Kanea z Chicaga Blackhawks či znovu edmontonského McDavida. Zisk Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části byl jasný již několik měsíců dopředu.

Tampa Bay předávání cen jasně dominovala

Kučerov nebyl jediným hokejistou z družiny Tampy Bay, který z večera odcházel s cenou trofejí. Dalším oceněným hráčem se stal brankář čtyřiadvacetiletý Andrej Vasilevskij, rovněž původem z Ruska, na něhož čekala Vezina Trophy určená nejlepšímu gólmanovi základní části.

Ruská mašina je v NHL zkrátka naprosto nezkrotná, což potvrzuje i dlouholetý útočník Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin, jehož jméno zaznělo v souvislosti s Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce základní fáze soutěže. Ačkoli tedy zmínění ruští hokejisté na nedávném Mistrovství světa na Slovensku nedokázali se svým národním týmem dokráčet až do finále, po individuální stránce se s nimi nemohou žádné jiné hokejové velmoci rovnat.

Foto: nhl.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články