Uklidnění před šampionátem, Rutta podepsal další smlouvu v NHL

i Foto: hokej.cz
                   

Český hokejový obránce Jan Rutta neměl v posledních dnech vůbec jednoduchou situaci. Ačkoli se zapojil do příprav tuzemského národního výběru a jeho soustředění by se tím pádem mělo upírat pouze k blížícímu se šampionátu, on musel řešit ještě něco méně příjemného. Po dvou sezónách v zámořské nejvyšší soutěži totiž najednou nevěděl, co s ním bude dál. Nechybělo mnoho a po vypršení smlouvy s Tampou Bay by se stal volným hráčem. Nakonec se na něj ale přeci jen usmálo štěstí, když s nabídkou přispěchala právě Tampa. Rutta tak bude mít možnost dokazovat, co se v něm opravdu skrývá, ještě minimálně po dobu jednoho ročníku. Jak si zatím vedl a co už má za sebou?

Rutta prokázal charakter i silné nervy

Z minulosti moc dobře víme, že hráči, kteří nemají o své budoucnosti jasno, se většinou z velkých mezinárodních akcí omlouvají. S Janem Ruttou je to však naprosto jiná písnička. On přijal pozvánku českého reprezentačního kouče Miloše Říhy bez váhání, i když ještě neměl ani zdání, kam jeho hokejové kroky v následující sezóně povedou. Snad i proto do něj trenérský štáb nároďáku vložil důvěru a umístil jeho jméno mezi 25 vyvolených, kteří mají účast na šampionátu zaručenou (čeká se pouze na případné další posily z NHL).

Hokejová cesta Jana Rutty

Osmadvacetiletý bek začínal s hokejem v Písku, odkud se ještě v mládežnických kategoriích stěhoval do Plzně. Jeho další ledové kroky vedli do služeb Chomutova, kde se v pozdějším věku mimo jiné zasloužil o senzační postup Pirátů mezi českou elitu. Následovalo pět opravdu povedených sezón v Extralize, kdy Rutta patřil mezi nejproduktivnější obránce celé soutěže. Není tedy divu, že svými výkony upoutal pozornost zahraničních klubů. Nabídka přímo z NHL nicméně překvapila. Rutta bez váhání zamířil do Chicaga Blackhawks, kde si v prvním ročníku střihl 57 utkání, v nichž získal 20 bodů.

Rok následující ovšem začal na farmě a do NHL v dresu Chicaga nakoukl pouze ve třiadvaceti zápasech. Vedení klubu s ním nadále nepočítalo a hokejista v nejlepších letech neměl v úmyslu brázdit pouze kluziště AHL, takže se nakonec stěhoval do Tampy Bay Lightning. Tam ale také musel nejdříve přesvědčit o svých kvalitách v nižší soutěži, což se mu povedlo a za Tampu poté odehrál 14 zápasů v základní části a 4 duely v rámci play-off, kde jeho tým a absolutní vítěz základní fáze NHL překvapivě rychle skončil.

Ještě po příjezdu do Čech, kde se zapojil do přípravy národního výběru, neměl o své budoucnosti jasno. Na otázky novinářů reagoval takto:

„Já bych samozřejmě rád zůstal v Tampě. Uvidíme, jak to dopadne. Může to být za pár dní a může to trvat déle.“

Nyní už je jasné, že Tampa si jeho služby pojistí ještě minimálně na jeden rok. Veřejnost o tom informoval generální manažer Tampy Bay Julien BriseBois.

Foto: hokej.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články