Udrží Kučerov svou produktivitu i v následujících letech ?

i Foto:nhl.cz
                   

Zámořská NHL neviděla takovýto individuální výkon od začátku éry platových stropů. Nikita Kučerov si v základní části letošní NHL připsal neuvěřitelných 128 bodů, o tři body předstihl dosavadního držitele rekordu v počtu získaných bodů v éře platových stropů Joe Thorntona. Tehdy se psal rok 2006.

Jak příběh Nikiti Kučerova tuto sezonu skončil již všichni víme. Tampa šokojícím způsobem prohrála hned v úvodním kole Play off s Columbusem, přesto že v základní části s ním vyhrála všechny čtyři zápasy se skorem 17:3. Kučerov se po nepovedém play off přesunul do Evropy, kde nyní na Mistrovství světa bude hájit barvy Ruska. Otázkou však zůstává, může se ještě někdy sejít tolik věcí, aby Nikita Kučerov dokázal vyrovnat nebo dokonce překonat svou produktivitu z letošního roku ?

Ročník rekordů

Jako první musíme vzít v potaz, jestli sám hráč má vůbec vzestupnou tendenci svých výkonů nebo se jedná pouze o jednu dobrou sezonu. V případě Kučerova je však vzestupná tendence jednoznačně patrná. Již od vstupu do nejslavnější hokejové ligy se Kučerov postupně zlepšoval. Hranici sto bodů se mu poprvé podařilo pokořit již v minulém ročníku a letos se zastavil až na 128. bodě. Přitom by jen málokdo řekl, čeho je tento Rus schopný, když přicházel do NHL. Draftován byl totiž až z 58. pozice, v roce 2011 to byla tehdy druhá volba Tampy Bay. Nyní je z něj však již regulérní hvězda soutěže.

Tím se dostáváme k dalšímu velmi důležitému aspektu a tím je kvalita týmu, za který Kučerov nastupuje. V základní části se jednalo o suverénně nejlepší celek soutěže. Tampa si připsala 62 výher a vyrovnala rekord Detroitu z ročníku 95/96. Úchvatné výkony Tampa během sezony jej dokonce katapultovali do debat, jestli právě nesledujeme ten vůbec nejlepší celek v historii soutěže. A zde se dostáváme k jádru. Nikita Kučerov sice skvělým počinem ovládl kanadské bodování soutěže, ale například co se týče počtu vstřelených branek, byl až třetí ve svém týmu. Před ním skončil jak kapitán Stamkos tak také Brayden Point, který dal sice také 41 branek, ale odehrál o tři zápasy méně.

Úspěchy týmu nad individuálními trofejemi

Dá se předpokládat, že Tampa udělá vše co bude v jejich silách, aby kostru týmu udržela pohromadě, což znamená, že Kučerov bude stále jen jedna z hvězd celku. A to je pravděpodobně nejdůležitější otázka. Je tato pozice pro Kučerova výhodná a do budoucna přínosná ? Vedení Tampy je přesvědčeno, že ano, proto s šikovným Rusem již před časem podepsalo smlouvu až do roku 2027.

Z vyjádření Kučerova je jasně patrné, že se jedná o naprostého profesionála a týmového hráče, který úspěch celku staví nad své individuální úspěchy. A to je důvod, proč se domnívám, že Kučerov již svůj výkon nebude schopen zopakovat. Jedná se samozřejmě o výjimečného hráče, ovšem v týmu, který je prakticky nabitý jen hvězdami, nikdy nedostane tolik prostoru, aby mohl regulérně ohrožovat historické rekordy NHL. Jako protipól se pak nabízí srovnání s Connorem McDavidem, na kterém vyloženě stojí a padá celý tým Edmontonu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články