Trenér, který vychoval Jágra, zemřel

NEWARK, NJ - FEBRUARY 07: Jaromir Jagr #68 of the New Jersey Devils in action against the Edmonton Oilers at the Prudential Center on February 7, 2014 in Newark, New Jersey. The Devils defeated the Oilers 2-1 in overtime. (Photo by Jim McIsaac/Getty Images)

Český hokej a zejména Kladno je aktuálně oděno celé v černém. O víkendu totiž po dlouhé nemoci odešel trenér, který se podílel na vývoji největších českých hokejistů minulého tisíciletí. Hráči jako Patera, Vejvoda, bratři Kaberlovy, Burger, Mikolášek, Čermák a v neposlední řadě dosud hrající Jágr mu prošli pod rukama a výraznou měrou se tak podepsal na jejich následných úspěších ve světě. To by Karel Beran, muž s velkým srdcem a trenér světových kvalit, který však nikdy netoužil po slávě.

Z pozice školníka se dostal až k trenérským otěžím

Karel Beran se vždycky nevěnoval pouze hokeji. Začínal na kladenském kamenném gymnáziu, kde zastával pozici školníka. Nicméně jej to ke sportu celý život tak nějak táhlo a proto se mu nakonec podařilo získat práci na zimním stadionu v Kladně, kde mu byl svěřený žákovský tým plný chlapců, kteří se později stali hráči světové extratřídy. Samozřejmě, že tento úspěch nepotkal úplně všechny členy tehdejší soupisky, rozhodně se ovšem jednalo o nezanedbatelný počet, jenž bezpochyby něco vypovídá o trenérských dovednostech pana Berana.

Ani hráči samotní na svého milovaného trenéra postupem času nezapomněli. Když se Beran rozhodl vycestovat do USA, navštívil Vancouver, kde se potkal s bývalým žákem a v té době již hvězdou NHL Jaromírem Jágrem. Legenda českého hokeje Berana představila přítomným novinářům jako toho nejlepšího trenéra, pod kterým měl možnost vyrůstat. Věhlas mezi bývalými učni si Beran udržel zejména proto, že je vedl laskavě a snažil se do kabiny přinášet i humor. Zároveň po chlapcích nikdy nekřičel, jen jim dobře radil. Nechtěl nikomu brát radost ze sportu.

Neměl ambice svou kariéru nadále rozvíjet

Karlu Beranovi v průběhu života přišlo několik pracovních nabídek. Zajímavých nabídek. Po setkání s Jágrem se ozvaly dokonce i zámořské kluby s přáním, aby český rodák vedl jejich mládežnické týmy. On však pokaždé odmítl se slovy, že sám sebe považuje za trenéra na jedno použití, ačkoli jeho úspěchy hovořily jinak.

Po svém angažmá u kladenských žáků, kteří se vzápětí dokázali prosadit mezi přední světovou elitou, už zkrátka nevěřil, že může dosáhnout něčeho důležitějšího. To je příběh poctivého a skromného člověka Karla Berana, budiž mu země lehká! Kéž by lidí jako byl on na české scéně působilo daleko více.

Foto: tdko.su