Bývalý vynikající český útočník popsal, proč se nemohl zúčastnit olympijských her v Naganu. Přitom zájem o něj byl. Dodnes to hokejistu Petra Nedvěda mrzí.
Petr Nedvěd patří k největším postavám českého hokeje. Zaslouženě byl proto nyní uveden do Síně slávy. Věčně dobře naladěný elegán získal během kariéry řadu ocenění. V kanadském dresu vybojoval stříbrnou medaili na olympiádě v Lillehammeru 1994, po návratu do Česka pomohl v roce 2012 k bronzu na MS. Jedna věc ho ale bude navždy mrzet. Olympijské hry v Naganu.
Nedvěd: Štvalo mě to moc
Tam si velmi přál za Česko hrát. Kouč Ivan Hlinka ho do týmu údajně i chtěl. Jenže právě Nedvědovo působení v kanadské reprezentaci jeho sny zhatilo. „Vím, že zájem byl. Bavili jsme se o tom, ale zjistili jsme, že to nejde. Musel bych odehrát tři sezony doma v Česku, abych mohl reprezentovat,“ uvedl pro ČTK Nedvěd důvod, proč se vedle Jágra a Haška při zlatém tažení nemohl objevit.
„Jestli mě to štvalo? Moc. Opravdu moc. Mrzelo mě to. Ale tak to je. Ten příběh se tak napsal. Říkal jsem si, že jsem si to takto vybral a to byly následky. Kdybych si ale mohl zahrát v Naganu, bral bych to všemi deseti. To je největší úspěch českého hokeje,“ zdůraznil Nedvěd, který v roce 1989 v 17 letech emigroval kvůli komunistickému režimu do Kanady.
Sestavil tým pro MS
Za Česko si ale nakonec zahrál. V roce 2012 už mu pravidla obléknout dres s lvíčkem na prsou povolovala. Tehdy čtyřicetiletý Nedvěd nakonec s týmem na šampionátu vydřel třetí místo nad Finskem. Tu nejsladší tečku si ale rodák z Liberce vychutnal až v letošním roce. Jako generální manažer hokejové reprezentace pomohl sestavit tým, který na domácím mistrovství světa v Praze získal zlaté medaile.
„Zlato z domácího turnaje je neuvěřitelný úspěch. Naganu se to trošičku přiblížilo, hlavně po stránce té úžasné atmosféry. Kdybychom vyhráli ve Švédsku, tak by to bylo skoro poloviční. Pořád bys měl zlatou placku kolem krku, ale tohle bylo fantastické,“ dodal čerstvě 53letý Nedvěd, který v NHL zaznamenal za 982 utkání 310 gólů a 407 asistencí. Nejlepší ročník prožil v Pittsburghu, kde v sezoně 1995/96 nasbíral 99 bodů.
Na SportechŽivě jsme také psali o lásce Davida Pastrňáka. Dostala nový háv.