Těchto 14 podivností ze světa hokeje vás dostane

Hokej je velmi svébytný sport, a proto není divu, že za jeho dlouholetou tradicí se schovávají mnohé příběhy a rovněž také podivnosti. Podívejte se na seznam těch nezajímavějších - po jejich přečtení už vám hokej nikdy nebude připadat jako nudný sport!

Hokej je velmi zajímavá hra.

Lední hokej nebo jenom zkráceně hokej je týmový sport odehrávající se na ledě. Patří mezi nejrychlejší sporty na světě, neboť hokejisté jezdí po ledě opravdu velmi rychle a stejně tak puk, který může dosáhnout rychlosti až 175 km/h. Hra vznikla v 19. století v Kanadě. Hraje se čistých 60 minut, které jsou rozděleny na tři třetiny po dvaceti minutách. Kromě těchto nudných faktů má ale kolem sebe hokej i mnoho podivností a zajímavých událostí, které stojí za to si přečíst.

 

 1. Hokejové puky jsou před hrou zmrazeny, aby následně při zápasu nedocházelo k jejich odrážení.
 2. Maskotem amerického hokejového týmu Pittsburgh Penguins je, jak by se dalo očekávat, tučňák. Dříve ale byl tento maskot živý – ano, živý tučňák, který se jmenoval Slapshot Pete.
 3. Pokud jsou během zápasu zraněni oba dva brankáři, potom pravidla hry uvádějí, že se brankářem může stát kdokoliv. A to nejen z týmu, ale také z tribun diváků.

  V případě zranění obou brankářů, může do branky i divák!
 4. Jednu dobu pravidla hokeje ukládala kapitánovi týmu povinnost, být během celého zápasu na ledě.
 5. Pouze jednou jedinkrát se stalo, že byl zápas NHL odvolán. Stalo se tak v roce 1995 a to kvůli dešti. V blízkosti arény San Jose Sharks totiž déšť způsobil, že se nedaleká řeka zvedla ze svých břehů. Tím pádem byla přítomnost v aréně velmi nebezpečná a zápas se odvolal.
 6. Před rokem 1914 platila při vhazování puku jiná pravidla. Rozhodčí do této doby stál proti hráčům tváří v tvář, což se ale ukázalo jako velmi nebezpečné. V rámci zápolení obou hráčů totiž rozhodčí vždy vyvázl s množstvím modřin. Nyní proto stojí stranou a vhazuje puk ze strany.

  Dříve rozhodčí rozehrával hráčům tváří tvář.
 7. Hokej vznikl v 19. století, přičemž v této době se místo puku používalo zmrzlé kravské lejno vytvarované do podoby puku.
 8. V roce 1924 vyhráli pohár Stanley Cupu hokejisté Montreal Canadiens. Ti během cesty za oslavou svého vítězství ale měli nehodu – jejich auto píchlo. Mužstvo vyskočilo z auta, odložilo trofej a jalo se vyměňovat kolo. Po opravení defektu odjeli a vzácnou trofej nechali ležet na sněhu. Velmi brzy si svou chybu ale uvědomili a vrátili se pro ni. Naštěstí ji našli tam, kde ji nechali.
 9. Každý člen mužstva, jež vyhrálo Stanley Cup, má nárok na jeden den s touto trofejí. Během tohoto dne je dodržována tradice jedení z poháru. Díky tomu se pohár již zblízka seznámil s ceráliemi, masovými kuličkami, kuřecími křidélky či zmrzlinou.
 10. Podle pravidel nemůže během zápasu brankář překročit středovou červenou čáru s pukem nebo bez něho.
 11. V roce 1991 se v Las Vegas v Nevadě odehrál vůbec první zápas NHL pod širým nebem. Během třetí třetiny byl tento zápas narušen invazí kobylek, které zaplnily celou plochu ledu. Hráči poté dodávali, že během posledních pěti minut se objevili ještě velké mouchy.
 12. Puk lze do branky dostat různými způsoby. Své o tom ví držitel rekordu „pět gólů, pěti způsoby“ Mario Lemieux z Pittsburghu. První gól dal během klasické hry, druhý během přesilové hry, třetí během oslabení, čtvrtý během pokutového střílení a poslední do prázdné branky. Jedná se o jediného hráče NHL, kterému se tohle podařilo.

  Pět gólů, pěti různými způsoby během jednoho zápasu.
 13. Stanley Cup je sice významná trofej, ale na druhou stranu na ní naleznete více než 20 různých chyb. Například místo správně vyrytého Boston na něm najdete „Bqstqn“ či místo Toronto Maple Leafs jako „Leaes“.
 14. V roce 1952 byla založena tradice „házení chobotnicí“. Hokejový klub Detroit Red Wings potřeboval celkem osm výher pro vítězství Stanley Cupu, přičemž už měl za sebou celkem sedm výher. Dva bratři se rozhodli tým podpořit tím, že na led hodili mrtvou chobotnici, která měla svými osmi chapadly přinést osmé vítězství. To se nakonec povedlo a tým pohár opravdu vyhrál.