Švýcarským hokejem zmítá nejistota, v ohrožení je i mistrovství světa

Foto: delta-optimist.com

Zatímco na území České republiky odskákal vzrůstající obavy z šíření koronaviru „jenom“ biatlon, Švýcarsko zašlo v rámci bezpečnostních opatření ještě mnohem dál. Zakázalo totiž shlukování více než tisíce lidí na jednom místě, takže zápasy tamní hokejové ligy se odehrávají bez divácké kulisy. Otazníky nyní visí i nad plánovaným mistrovstvím světa, které má v Lausanne a Curychu odstartovat už osmého května. Má vůbec smysl, aby se zápasy národních týmů hrály před prázdnými tribunami? Na to se ptají hokejisté, novináři i samotní organizátoři prestižní akce.

Na švýcarských stadionech se zastavil čas

Když hokejisté švýcarských hokejových klubů vyjedou na ledová kluziště, musí si připadat jako v alternativní realitě, kde civilizace bez varování zmizela. Bezpečnostní rada státu totiž vyhlásila zákaz shlukování více než tisícovky lidí na jednom místě a právě sportovní akce tohoto typu omezení postihlo nejzásadněji. Bez přítomnosti diváků se hráči velmi těžko dostávají do správné nálady, potřebné emoce jaksi chybí.

Švýcarská vláda se rozhodla učinit výše zmíněným akcím přítrž, jelikož počet nakažených novým koronavirem v posledních dnech rapidně vzrostl a nikdo z tamních představitelů určitě nechce, aby se situace v zemi připodobnila té na území Itálie. Vedení švýcarského hokeje údajně zvažovalo, že soutěž ukončí po odehrání základní části. Přišlo, že za současného stavu nemají vyřazovací klání žádný hlubší význam. Z plánů nakonec sešlo, nicméně novináři se názorem ihned inspirovali a přejmenovali ligu na „soutěž duchů“, což dokonale podtrhuje její současný stav.

Play-off se alespoň posunulo, mistrovství světa je v ohrožení

Přestože hokejová sezóna ve Švýcarsku bude nakonec pokračovat, její organizátoři se rozhodli alespoň pro odložení počátečního termínu. V současné době se zdá, že další zápasy týmy čekají už 17. března. Rozhodnutí ovšem nemusí být konečné. Kromě hokeje se epidemie koronaviru dotkla také fotbalových soutěží v zemi. Dvě nejvyšší ligy budou stát ještě minimálně dva týdny.

Otazníky pak visí i nad plánovaným mistrovství světa v ledním hokeji, které země hostí už na začátku května. Švýcarský šéf IIHF René Fasel v rozhovoru pro deník Blick uvedl, že pokud by mělo uzavření stadionů před veřejností pokračovat, připadá mu pořádání světového šampionátu jako naprostá hloupost.

Foto: delta-optimist.com