Spojení Miroslava Šatana a slovenského hokeje se nejspíš posune na novou úroveň

i Foto: hokej.pravda.sk
                   

Miroslav Šatan je jednou z největších hvězd slovenské hokejové školy uplynulé dekády. Když v roce 2014 ukončil aktivní sportovní kariéru, mnozí doufali, že o svém klenotu v budoucnu ještě uslyší. Jejich přání bylo okamžitě vyslyšeno a on stanul na pozici generálního manažera tamní hokejové reprezentace. Nyní to vypadá, že by se v (po)hokejové fázi života mohl posunout ještě mnohem výš. Muž s přezdívkou „Tichý zabiják“ je totiž jedním z horkých kandidátů na post prezidenta Slovenského hokejové svazu, který po letech opouští Martin Kohút. Jak moc reálné tyto vyhlídky jsou?

Současný prezident vidí v Šatanovi obrovský potenciál

Miroslav Šatan se otázkám na toto téma samozřejmě nevyhnul už během právě probíhajícího Mistrovství světa na Slovensku, kde měl plné práce s dohlížením nad reprezentací, která bohužel po třetí v řadě nedokázala postoupit ze základní skupiny. Bývalý skvělý útočník se ke všem otázkám stavěl velice opatrně, nechtěl ani naznačit, jestli o nové výzvě vůbec uvažuje. Dle jeho slov zatím neměl čas k jakýmkoli podobným představám. Nyní ovšem Slovensko na světovém šampionátu končí, takže by se výběrové řízení mohlo rozjet na plno.

Žádní konkrétní kandidáti na pozici prezidenta svazu, včetně Šatana, se do výběrového řízení dosud nepřihlásili. Není se vlastně čemu divit, že se adepti příliš neženou. Současný prezident Martin Kohút veřejně vyjádřil své přání, aby po něm práci převzal právě Šatan. Pokud by se objevil kdokoli jiný, neměl by zřejmě proti čtyřiačtyřicetiletému rekordmanovi příliš mnoho šancí.

Bohatá kariéra Miroslava Šatana

Pro Šatana hovoří i skutečnost, že je mnohými slovenskými fanoušky považován za jednu z největších tamních legend. S kapitánským „céčkem“ na hrudi dovedl reprezentaci Slovenska ke všem medailovým úspěchům z posledních let. Ve sbírce má jedno zlato, dvě stříbra a jeden bronz. Dále je rekordmanem v počtu reprezentačních branek, kterých nastřílel 86. Překonal tak i slavného Jozefa Golonku, jenž si připsal o čtyři méně. Také je dvojnásobným mistrem slovenské nejvyšší hokejové ligy, kdy hrával za Slovan Bratislava. Titul předtím získal také s Trenčínem.

Jedním z největších úspěchů v jeho kariéře je bezpochyby triumf ve Stanley Cupu s Pittsburghem Penguins z roku 2009. Z pozice generálního manažera reprezentace obsadil do role trenéra Craiga Ramsayho, pod jehož vedením Slovensku sice znovu neuspělo, nicméně se herní projev v mnoha ohledech zlepšil. Naneštěstí to vypadá, že kanadský kouč hodlá změnit působiště. Bude Šatan hledat nového lodivoda už z funkce prezidenta Slovenského hokejového svazu? Fanoušci a mnozí členové realizačního týmu by si jistě přáli. Uvidíme, jak se hvězda první třídy nakonec rozhodne.

Foto: hokej.pravda.sk

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články