Smutný osud Patrika Bartošáka, kterému svět mohl ležet u nohou

Foto: hockeysfuture.com

Hokejový brankář Patrik Bartošák oficiálně přerušil kariéru. Mohou za to zejména psychické problémy či závislost na alkoholu a drogách. Zdálo se přitom, že by sportovec nemohl být šťastnější. V rámci České republiky patřil mezi nejlépe placené hokejisty a svými výkony uchvátil i na nedávném mistrovství světa. Pojďme si nyní zrekapitulovat všechny kluby, ve kterých Bartošák dosud působil.

Red Deer Rebels

Nyní šestadvacetiletý rodák z Kopřivnice začínal s hokejem v mládežnických kategoriích Vítkovic, odkud se ještě v útlém věku přestěhoval do zámoří. Tam posílil klub Red Deer Rebels, který je pravidelným účastníkem tamní WHL. V kanadském klubu si český gólman nevedl vůbec špatně, během posledního ročníku odchytal 65 zápasů s procentuální úspěšností zákroků kolem čísla 92. Skauty slavné NHL ovšem nezaujal a tak se rozhodl změnit prostředí.

Manchester Monarchs

Ještě předtím, než se Patrik Bartošák definitivně vrátil na domácí hokejovou scénu, nakoukl do vyšší AHL. V barvách Manchesteru Monarchs se ovlivnil celkem osmadvacet zápasů a na konci sezóny pozvedl nad hlavu pohár pro vítěze Calder Cupu. Ani tak mu ovšem v kariérním růstu nebylo přáno, do NHL se ani jednou nepodíval. Vzhledem ke kvalitě jeho vystoupení si to však nedokážeme rozumně vysvětlit.

HC Vítkovice Steel

V roce 2015 se Patrik Bartošák dostal v zámoří do konfliktu se svou bývalou přítelkyní, kterou údajně fyzicky napadl a skončil u soudu. Ten ho nakonec osvobodil, ale pošramocená pověst jej vyhnala zpátky domů. Ročník dochytal ve Vítkovicích a po dobu dalších tří sezón patřil mezi základní stavební kameny sestavy. Jelikož obranná práce klubu nikdy nebyla nijak oslnivá, v každém zápase musel čelit ohromnému množství střel. S většinou z nich si zvládl poradit, stal se nejlepším brankářem Extraligy a trenér národního týmu Miloš Říha z něj udělal jasnou jedničku reprezentace na mistrovství světa.

Oceláři Třinec

Třinec v létě opustilo tradiční brankářské duo Štěpán Hrubec – Petr Hamerlík a vedení klubu proto muselo najít adekvátní náhradu. Tu nakonec objevilo právě v osobě Patrika Bartošáka, který byl dostatečně připravený na nové výzvy. Smlouva s Oceláři byla pro hokejistu opravdu výhodná, udělala z něj nejlépe placeného hráče v Česku.

Na startu sezóny 2019/2020 se sice Patrik Bartošák nějakou dobu hledal, nakonec ovšem navázal na své dřívější výkony. Odchytal dohromady 11 zápasů, dvakrát udržel čisté konto a pyšnil se úspěšností vysoko nad 93 %. Jenže pak na povrch vyplavaly zprávy týkající se údajného pokusu o sebevraždu a užívání omamných látek, kvůli nimž se rozhodl s hokejem dočasně seknout. Jak dlouhá pauza jej čeká? To je otázka, na níž by chtělo znát odpověď hodně lidí.

Foto: hockeysfuture.com