Slovenský hokejista Marián Hossa přibude do hokejové Síně slávy

Zdroj fotografie: rock-cafe.info

Hokejová Síň slávy v Torontu se dočká již druhého slovenského hráče. Po Peteru Šťastném z roku 1998 jím bude Marián Hossa, který v květnu 2018 ukončil kariéru. Předešlou sezonu 2017-2018 byl nucen vynechat ze zdravotních důvodů. Alergie na hokejovou výstroj mu způsobila kožní onemocnění.

Hossovi se za kariéru v zámořské NHL podařilo třikrát vyhrát Stanley Cup. Hrál za mužstva Ottawa, Atlanta, Pittsburgh, Detroit a Chicago a za dlouhých 20 let v NHL stihl nasbírat početné statistiky.

  • 1309 zápasů
  • 525 gólů
  • 609 asistencí

Počet Čechů a Slováků v Síni slávy se tím vyrovnává

Hossa se přidává i ke dvěma českým hráčům, kteří se do Síně slávy dostali v minulosti. Dominik Hašek se k legendám přidal roku 2014, v minulém roce pak i Václav Nedomanský. Mezi letošní kandidáty patřil i druhý nejproduktivnější Čech v celé historii NHL Patrik Eliáš, ovšem podobně jako loni se nakonec tohoto úspěchu nedočkal.

Zdroj fotografie: theathletic.com

Letos v listopadu se kromě Hossi do Síně slávy zapíše také útočník Jarome Iginla, jako teprve čtvrtý hráč tmavé pleti. Pak také obránci Kevin Lowe a Doug Wilson a bývalá brankářka Kim St-Pierreová. Do kategorie budovatelů přibude Ken Holland.

V hokejové Síni slávy je vystaven Stanley Cup

Hokejová Síň slávy se nachází v kanadském Torontu a je součástí muzea věnovanému historii ledního hokeje. První členové byli přidáni v roce 1945. Celkem se volí každý rok v červnu další členové do celkem 3 kategorií – hráči, budovatelé a rozhodčí. Hlavní atrakcí muzea je samotný pohár Stanley Cup. V případě, že se originál nachází u hráčů nebo se připravuje pro finále, je zde vystavena alespoň věrná replika.

Zdroj fotografie: foxsports.com

Daleko početnější zastoupení má Česká i Slovenská republika v Síni slávy IIHF. Tu nalezneme společně s tou hokejovou v Torontu. Liší se tím, že vyhlašuje bývalé hráče, trenéry, ale i další osobnosti hokeje. V této Síni slávy má Česko zastoupeno 24 a Slovensko 9 osob.