Slovák Chára je oficiálně nejstarším hokejistou v NHL!

Boston, Mass.-4/23/2011-2011 -Boston Bruins vs Montreal Canadiens- Eastern Conference quarterfinals- Game 5 Bruins Zdeno Chara has his game face on during pregame warmups.. Boston Globe staff photo by John Tlumacki (sports)

Král je sesazen, ať žije král! Poté, co se dvaačtyřicetiletý útočník Pittsburghu Penguins Matt Cullen rozhodl ukončit svou aktivní sportovní kariéru, vznikla na jeho postu nejstaršího muže zámořské NHL trhlina, kterou ovšem záhy zaplnil slovenský zadák Zdeno Chára. Ten je sice o pět měsíců mladší než Cullen, jenže má tu výhodu, že s hokejem se ještě rozhodně loučit nehodlá. S milovaným Bostonem totiž nedávno podepsal smlouvu na další rok. Při pohledu na jeho výkony a zarputilost bychom se v podstatě nedivili, kdyby se stal takovým slovenským Jaromírem Jágrem na mořem, kvalitu na to jednoznačně má. Chára se tak může pyšnit hned dvěma NEJ, je totiž zároveň nejvyšším stále hrajícím hokejistou National Hockey League. Co má hokejista z líhně našich nejbližších sousedů za sebou a jak na nový „titul“ reagoval?

Chára se na ledě potkal s mnoha personami minulosti

Zdeno Chára přicházel na moře jako nezkušený mladík v roce 1997/1998. Tehdy si jej do svých řad pozval New York Islanders, kde se zadák potkal například s krajany Robertem Reichelem či Žigmundem Pálfym. V draftu 1996 se zas pohyboval ve společnosti Františka Kaberleho, Michala Rozsívala, Pavla Kubiny nebo Daniela Briereho. Všichni zmínění hráči už se se sportovními kariérami rozloučili, jen tak mimochodem. První ročník v NHL uzmul bek pouze jednu jedinou asistenci z 25 zápasů. Daleko lépe se tenkrát dařilo například Jaromíru Jágrovi, který tehdy ovládl kanadské bodování základní části. V těsném závěsu na za ním skončil legendární Wayne Gretzky či Peter Forsberg.

Chára od té doby prošel obrovským osobním vývojem, který mu zajistil zájem mnoha vynikajících klubů v zámoří (z nichž Chára působil pouze ve třech) prakticky během celé jeho bohaté kariéry. Sám Chára vzpomíná na své krušné začátky následovně:

„Od mé nováčkovské sezony už je to pěkná doba, ale hokej mě stále udržuje mladého. Mít příležitost hrát tuhle ligu tak dlouho s těmi nejlepšími a proti nim mě naučilo být pokorným a zjistil jsem, že věk je jen číslo.“

Chára jakoby nestárnul, stále je nejlepším obráncem klubu

Zdeno Chára hájí posledních čtrnáct sezón barvy Bostonu Bruins, kde si jej váží natolik, že momentálně nastupuje s kapitánským „céčkem“ na hrudi. V letošní sezóně byl na ledě hodně vidět, nejvíce se ovšem předvedl až v samotném závěru play-off. Tam totiž vinou nepěkného zákroku došlo ke zranění jeho spodní čelisti, které ovšem bojovník z Trenčína dokázal ustát a ještě navíc nevynechal ani jeden jediný zápas! Musel cítit obrovské bolesti, což mu ovšem na kvalitě k překvapení všech neubralo.

„V poslední sezoně jsem tlačil své tělo až na hranice, o kterých jsem mnohdy slyšel, ale nikdy jsem se k nim nemusel přiblížit. Během posledního play off jsem pak musel přejít na další level.“

Chára se tak stal vzorem pro ostatní sportovce, kteří by se nikdy, ani s přihlédnutím ke stále se zvyšujícímu věku, neměli vzdávat svých snů. Vtipnou glosu k novému Chárovo titulu nejstaršího muže NHL připojil také vtipálek Jaromír Jágr, který na sociálních sítích napsal:

„Máš štěstí, že jsem na příští rok už podepsal s Kladnem, jinak bych tě sesadil z trůnu.“

Foto: vistapointe.net