Reprezentační hokejoví trenéři se bouří proti jednání svazu

Foto: Wikimedia Commons

Když se Miloš Říha od vedení českého hokeje (respektive z médií) dozvěděl, že na střídačce reprezentace nebude po vypršení kontraktu pokračovat a nahradí jej Filip Pešán, neváhal veřejně projevit svou nespokojenost. V řadách fanoušků našel zastání i kritiku, nicméně celá kauza postupem času tak nějak vyšuměla. Nyní se scénář opakuje i v případě Václava Varadi, jenž momentálně vede reprezentaci mužů do dvaceti let. I on byl informací o svém brzkém konci nemile překvapený. Prezident českého hokeje Tomáš Král se brání, že oba kouči moc dobře věděli, do čeho jdou a jaké smlouvy podepisují. Kde je tedy zakopaný pes?

Miloš Říha označil brzký konec jako plivanec do tváře

Jednašedesátiletý Miloš Říha se stal trenérem české hokejové reprezentace dospělých v roce 2018, kdy ve funkci nahradil Josefa Jandače. Tým poskládaný z nejlepších tuzemských hokejistů vedl na loňském mistrovství světa v Bratislavě a nutno podotknout, že si počínal opravdu znamenitě. Ačkoli výsledky na medaili nakonec nestačily, za sympatický herní projev a konečné čtvrté místo si v očích veřejnosti vysloužil přízeň.

Pak ovšem vyplavalo na povrch, že přibližně v polovině roku 2020 dojde ke změně a tým převezme Filip Pešán. Říha tenkrát nasupeně rozhazoval komentáře, v nichž tvrdil, že se o svém konci dozvěděl až z médií, což nepovažuje za seriózní jednání. Český hokejový svaz se však hájil, že s tím musel dopředu počítat a jeho překvapení je tak jen pózou pro novináře.

Václav Varaďa opět rozvířil stojaté vody

Situace kolem reprezentace se na nějaký čas uklidnila, média se začala chytat jiných témat. Nyní se ovšem spory mezi trenéry a svazem opět otevírají. S podobným scénářem totiž přispěchal také třiačtyřicetiletý Václav Varaďa, kouč národního týmu do dvaceti let. I on by měl v brzké době předat žezlo svému nástupci, přesto mu nikdo informaci nesdělil přímo a dozvěděl se ji stejně jako Miloš Říha prostřednictvím zpravodajských webů. O tomto zarážejícím jednání se rozpovídal na svém blogu:

„Zpráva, že mé působení u českého reprezentačního týmu do dvaceti let končí, kterou jsem se koncem minulého týdne dozvěděl bez předchozího upozornění jen z médií, mě nepotěšila. Očekával jsem férové jednání z očí do očí tak, jak jsem na to zvyklý. Nevěřím, že změna trenéra může okamžitě vyřešit problémy, před kterými český mládežnický hokej stojí, ale tak to ve vrcholovém sportu chodí. Za sebe mohu říct, že jsem pro reprezentaci udělal, co bylo v mých silách.“

Prezident hokejového svazu Tomáš Král se argumentuje, že oba trenéři moc dobře věděli, na jakou dobu kontrakt podepisují. V obou případech se jednalo o smlouvu na dva roky, tedy na dobu určitou, přičemž žádný slib o jejím případném prodloužení nebyl dopředu vyřčen. Co si o celé kauze myslíte vy? Napište nám do komentářů.

Foto: Wikimedia Commons