Propařil 50 000 000 dolarů, zažil i pistoli mezi zuby. Z příběhu hokejového rebela mrazí

Skvělý hráč, ale také rebel s řadou skandálů. Kvůli alkoholu, drogám a divokému nočnímu životu utratil téměř vše, co v NHL vydělal.

i Zdroj fotografie: Calgary Flames
                   

Takhle divokou kariéru prožil málokterý hokejista. Přestože vyrostl Theoren Fleury jen do výšky 168 centimetrů, má na kontě řadu velkých úspěchů. Získal Stanley Cup, vyhrál s Kanadou olympiádu a Kanadský pohár. V NHL odehrál 1084 zápasů, ve kterých získal 1088 bodů (455+633). Postaral se ovšem také množství skandálů na ledě i mimo něj. Jeho příběh obsahuje pohlavní zneužívání v mládí, alkoholismus, drogy, rvačky v barech, podvádění při dopingových kontrolách a také pokus o sebevraždu. Démony závislostí nakonec Fleury překonal a dlouhá léta se věnuje charitativní činnosti.

Zneužit trenérem

V pubertě ho sexuálně zneužíval trenér ve Winnipegu a Moose Jaw. „Dvakrát týdně jsem přespával u něj doma. Trvalo to dva roky. Jeho vinou jsem nevěděl, čemu věřit. Pro mě v tu chvíli nejvlivnější člověk tvrdil, že to, co děláme, je správně. Přestal jsem věřit sobě, svému úsudku. Styděl jsem se, cítil jsem vinu a on mě pořád ovládal,“ napsal Fleury ve své biografii Hra s ohněm.

V Calgary hrál Theoren Fleury jedenáct sezon.
iZdroj fotografie: Calgary Flames

Obrovský talent ukazoval Theo Fleury v juniorské WHL, kde již v šestnácti získával v průměru více než bod na zápas. O dva roky později již v 66 utkáních základní části připsal 129 kanadských bodů (61+68). A také 110 trestných minut. I přes svou výšku se nebál tvrdých zákroků nebo pěstních soubojů. Jednu takovou šarvátku zažil na mistrovství světa do 20 let v závěrečném duelu Kanady se Sovětským svazem. Ta je dodnes považována mnohými za největší rvačku v hokejové historii.

Malý velký hokejista

Závěrečný rok v juniorce již získal v 65 zápasech 160 bodů, ale také 235 trestných minut. Především kvůli jeho výšce tak byl na draftu vybrán až na 188. pozici. Na letní kemp přijel Theo Fleury do Calgary s více než devítikilovou nadváhou a vedení ho obratem poslalo zpět do juniorky. Na Nový rok si ho Calgary vytáhlo a tím odstartovala dlouhá kariéra Theorena Fleuryho v NHL. Hned v premiérové sezoně získával v dresu Flames v průměru bod na zápas a v play-off pak pomohl kanadskému týmu k zisku Stanley Cupu.

Fleury reprezentoval Kanadu na olympiádách v Naganu (1998) a v Salt Lake City (2002).
iZdroj fotografie: Hockey Canada

Za Calgary hrál jedenáct sezon, během kterých patřil k ofenzivním tahounům. Jenže se začaly objevovat problémy s alkoholem, které se časem zhoršovaly. Navíc jel Fleury i v drogách, například v kokainu. „Padesát milionů dolarů proteklo mým krkem, proletělo mým nosem a spadlo do kapes majitelů kasin po celém kontinentu,“ přiznal rebel po ukončení kariéry.

Synek pomohl

Jak je možné, že procházel dopingovými kontrolami? „Třináctkrát za sebou jsem byl pozitivní,“ tvrdí útočník. „Ale vedl jsem bodování NHL, tak co měli dělat? Lil jsem do zkumavek Gatorade (isotonický nápoj), můj syn Beaux za mě do nich čůral, aniž by o tom měl potuchy. Doktoři mě varovali: Ještě jednou a dostaneš distanc! Já na ně kašlal.“

Situace kanadského rebela postupně zhoršovala. Opakovaně kvůli závislostem nastoupil do asistenčního programu NHL, aby z odvykací léčby po krátké době zmizel a vyrazil na noční tah. V roce 2003 se v Columbusu zapojil do rvačky ve striptýzovém baru. Nic si z ní údajně nepamatuje, probudil se až v hotelové posteli, celý od krve. O pár měsíců později již vedení NHL došla trpělivost a Fleuryho definitivně suspendovala.

Poslední střela?

Kanonýr, který odehrál v NHL 1084 zápasů a získal v nich 1088 bodů, se propadl až na dno. Začal uvažovat o sebevraždě. V biografii popisuje, jak si v noci koupil v zastavárně pistoli: Ve dvě ráno jsem ji nabil, odjistil a strčil si hlaveň do pusy. Ukazovák se mi třásl na spoušti. Seděl jsem tak celou věčnost, klepal jsem se tak, že mi hlaveň cvakala o zuby. Měla chuť samoty, studila. Chutnala černě,“ uvedl Theo Fleury. Pak přišel zvrat.

Hokejista spoušť nezmáčkl a odrazil se ode dna. Postupně se dokázal zbavit závislostí, podruhé se oženil a začal se věnovat charitě. V roce 2009 se pokusil o návrat do NHL. Flames mu dali šanci a v přípravě odehrál několik zápasů. Fanoušci byli nadšení, trenéry a vedení ale nepřesvědčil. Krátce poté Theo Fleury oficiálně oznámil konec divoké kariéry.

Pamatujete si na divoké kousky Theorena Fleuryho?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články