Bizarní odbočka kariéry Jaromíra Jágra. V Německu hrál za řízek a hranolky, udělal 11 bodů

PŘÍBĚH: Jeho jméno je v českém prostředí definicí hokejové legendy. Padesátiletý útočník je známý zejména svým působením v zámoří, má však za sebou také jednu bizarní štaci.

i Zdroj fotografie: Pittsburgh Penguins
                   

Pittsburgh Penguins, Washington Capitals nebo New York Rangers. Legendární útočník Jaromír Jágr prošel v kariéře mimo mateřské Kladno řadou klubů. Mimo působení v týmech kanadsko-americké NHL, působil také v ruském Avangardu Omsk nebo italském Bolzanu. Jeho statisticky nejúspěšnějším však zůstává bizarní angažmá v dresu Schalker Haie 87. Za celek z německé druhé ligy odehrál pouhé jedno utkání, zaznamenal v něm však jedenáct kanadských bodů.

Pro německý celek šlo přitom o velké štěstí. Jágr měl za sebou první sezóny v dresu Pittsburghu, za který válel. Výraznou měrou se podílel na zisku dvou Stanley Cupů a svůj čtvrtý ročník za Penguins zakončil získáním 115 kanadských bodů. Rozjetou kariéru však přerušily tehdejší spory mezi hráči a majiteli klubů, které se týkaly nadměrných hráčských platů. Nesoulad nakonec vyústil až v hráčskou výluku a stovky hokejistů si tak dočasně mohli hledat nová angažmá.

Jágr se nejprve nakrátko vrátil do mateřského Kladna, posléze krátce nastupoval za italské Bolzano. Po několika týdnech bylo jasné, že kanadskoamerická soutěž se opět rozběhne a hráči mají poslední týdny mimo své zámořské kluby. Trenér druholigového německého celku Schalker Haie 87 Petr Fiala, který patří mezi kladenské legendy, oslovil Jágra s krátkým působením právě za jeho celek. A dvojnásobný vítěz Stanley Cupu nabídku překvapivě přijal.

Apartmán odmítl, přespal na gauči

Osobně jsem ho vyzvedl z letiště a měli jsme zamluvené nejdražší apartmán v tamním hotelu. On se přesto rozhodl přespat u trenéra Fialy v jeho pokoji, i když neměl druhou postel. Nakonec tam přespal na gauči,“ popisuje kuriózní přesun pokladník klubu Gerd Mayer pro RevierSport. Mladý Jágr za tehdejší krátkou výpomoc německému celku nechtěl finanční obnos, ale žádal něco jiného.

iZdroj fotografie: Schalker Haie 87

Řekl si jen o lovecký řízek s hranolky a majonézou,“ dodává s úsměvem. Jedinou starostí tak bylo pro funkcionáře malého klubu pojištění, které žádal Pittsburgh. „To stálo 7000 dolarů za tři hodiny od 20:00 do 23:00. Před zápasem nás ještě pojišťovna varovala, aby nešel na led příliš brzy,“ vzpomíná s tím, že Jágr začal hned zářit. Po pouhých 27 sekundách vstřelil první branku, pak se už spíše bavil hokejem. Dalších deset asistencí pak podtrhlo konečný výsledek 20:3.

Do jedné ráno podepisoval dresy

Hrál jen na šedesát procent, přesto byl neskutečný. Jeho asistence byly neskutečné. Stačilo jen natáhnout hokejku a byl to gól. I já bych dal pět branek, a to neumím hrát hokej,“ míní Mayer. Skromný Jágr pak do jedné ráno podepisoval spoluhráčům dresy a pojídal svou odměnu. „Nám všem dokázal, že není arogantní hvězdou,“ zakončil. Druhý den zamířil Jágr autem zpět do Kladna, sezónu zakončil po konci výluky opět v dresu Pittsburghu, za který zaznamenal ve zkráceném ročníku 85 kanadských bodů.

Zaslouží si Jágrova volba pochvalu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články