Přetlak v české brance, kdo se probojuje na MS?

Foto: byznys.ihned.cz

Světový šampionát se kvapem blíží a český trenérský štáb musí aktuálně řešit situaci, kterou jim nejspíš většina ostatních reprezentačních celků závidí. Jedna z největších otázek zní, kdo se nakonec postaví do branky a jací brankáři mu budou krýt záda? Česká republika byla vždycky rodištěm kvalitních strážců svatyně, nicméně v letošním roce je adeptů na účast v mezinárodní soutěži opravdu požehnaně. Aktuálně se s týmem v Edenu připravují tři, ale konec základní části v NHL a neúspěch týmů s tuzemskými gólmany by ještě mohl sestavou zamávat. Kdo tedy vlastně připadá v úvahu?

Jakub Kovář

Třicetiletý Jakub Kovář Jakatěrinburgu je v současnosti tím nejzkušenějším ze všech tří brankářů, kteří trénují s národním týmem. Ačkoli jej v sezóně trápilo zranění nohy, které si přivodil na listopadovém srazu loňského roku, rád by se porval o svou šanci. Kovář již dopředu avizoval, že pokud by měl na turnaji plnit roli gólmanské trojky, nejspíše by své místo přenechal někomu mladšímu. Zároveň je mu jasné, že šancí nastoupit v národním Áčku už nebude mít tolik. Podaří se mu přesvědčit trenéry, že si zaslouží být reprezentační jedničkou a nastupovat po boku svého bratra, který taktéž přislíbil účast?

Marek Langhammer

Další gólman působící v KHL Marek Langhammer má za sebou povedenou sezónu, v jejímž závěru se stal základním stavebním pilířem Chabarovsku. Vychytal sedm výher v osmi zápasech a třikrát dokonce odcházel s čistým štítem. V ostatních soubojích ani jednou nepustil za záda více než dvě branky. Ve věku čtyřiadvaceti let má ještě celou kariéru před sebou. Dokáže svými výkony na trénincích přesvědčit, že si konečně zaslouží první šanci v národním týmu a to rovnou na mistrovství světa? I kdyby ne, tak do budoucna s ním určitě můžeme počítat!

Patrik Bartošák

Posledním z tria brankářů připravujících se pod vedením Miloše Říhy je Patrik Bartošák. Nebýt šestadvacetiletého strážce svatyně, Vítkovice by skončily ještě daleko dříve než ve čtvrtfinále. Po celý ročník prokazoval skvělou formu, kterou korunoval úspěšností zákroků za hranicí 93 %. Má za sebou také šest startů na nároďák, takže není úplným nováčkem. Stane se z něj důležitý článek týmu? Cestu má otevřenou.

Petr Mrázek a Pavel Francouz

V úvahu nepřipadají pouze brankáři působící v Evropě, ale neúčast v play-off by mohla dovolit posílit český výběr například Petru Mrázkovi. Jeho Carolina bojuje o post divoké karty s náskokem pouze jednoho bodu. Pokud by neuspěla, Mrázek prý bez váhání přijede. Pavel Francouz také čeká, jestli jeho Columbus postoupí do play-off a povolá jej z farmy, kde se nyní nachází. Stejně jako Mrázek by na šampionátu rád pomohl.

Foto: byznys.ihned.cz