Přestupová bomba! Radko Gudas opouští Jakuba Voráčka a míří do Washingtonu

i Foto: nbcsports.com
                   

Tohle tedy opravdu nikdo nečekal. Český obránce Radko Gudas se začátkem letní přestupové pauzy loučí s Jakubem Voráčkem a svým dosavadním zaměstnavatelem z Philadelphie Flyers, ačkoli v uplynulé sezóně patřil k vůbec nejlepším hokejistům tamního kádru. Po čtyřech letech bude oblékat dres jiného celku a nutno podotknout, že si ve skrze polepší. Vedení „Letců“ jej totiž vyměnilo za Matta Niskanena do Washingtonu Capitals, kde se v předchozím ročníku radovali ze zisku Stanley Cupu. Pomůže Gudas v nové sezóně k opakovanému úspěchu?

Třetí zámořská štace Radka Gudase

Jak už bylo řečeno v úvodním odstavci, tak nyní devětadvacetiletý Radko Gudas odehrál v barvách Philadelphie dlouhé čtyři sezóny, během nichž posbíral na obránce úctyhodných 105 bodů. Nastupoval pravidelně a vynechal pouze mizivé procento zápasů vinou různých drobných zranění. Ještě předtím tři roky brázdil ledová kluziště NHL ve službách Tampy Bay Lightning, kde taktéž zanechal výraznou stopu. Život je ovšem o posouvání hranic a právě přesun do Washingtonu by mohl kariéře několikanásobného reprezentanta České republiky pomoci v cestě vzhůru.

Washington Capitals se totiž každoročně netají jen těmi nejvyššími ambicemi. Letos jim tažení v play-off sice nevyšlo podle představ, nicméně v ročníků předchozím vystoupali až na vrchol prestižní hokejové soutěže. Na kontě zatím tedy mají dva zisky Stanley Cupu z let 1997/1998 a 2017/2018.

Plejáda slavných spoluhráčů a vysoké cíle

Je jasné, že v sezóně nadcházející by rádi svou sbírku trofejí opět rozšířili, k čemuž má právě Gudas dopomoci. Rozhodně na to nebude sám, nápomocní mu budou hvězdní hokejisté jako například Alexandr Ovečkin, Jevgenij Kuzněcov, Nicklas Bäckström nebo dvojice českých rodáků Dmitrij Jaškin s Jakubem Vránou. Na opačnou stranu míří zkušený Američan Matt Niskanen, jehož se vedení Capitals zbavuje zejména z finančních důvodů. Jeho roční gáže je totiž 5,75 milionu dolarů, zatímco Gudas si přijde na „pouhých“ 3,35 milionu. Téměř 30% částku z jeho výplaty navíc bude i nadále hradit vedení Flyers.

Generální manažer Capitals Brian MacLellan komentoval dohodu mezi oběma kluby následovně:

„Tento krok nám zajistí finanční flexibilitu k hledání dalších možností, jak posílit náš tým. A navíc jsme rádi, že můžeme přivítat Radka v našem klubu. Je to kvalitní defenzivní obránce, jenž hraje fyzickým stylem.“

Čeští fanoušci smutní

I když je přestup Radka Gudase do Washingtonu skutečně důležitým milníkem v životě českého hokejisty tuzemští fanoušci nyní smutní. Flyers se totiž koncem tohoto roku představí v Praze a všichni se na vystoupení dvou rodáků z naší země opravdu těšili. Nakonec si ovšem budou muset „vystačit“ pouze s Jakubem Voráčkem.

Foto: nbcsports.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články