Patrik Eliáš se vrací do New Jersey! Jakou roli bude zastávat?

Foto: hokej.cz

Patrik Eliáš patří mezi legendární české hokejisty, kteří v zámořské NHL zanechali nesmazatelnou stopu. Po celou dobu svého působení v nejprestižnější soutěži světa hájil pouze barvy New Jersey Devils a stal se klubovou ikonou. Ačkoli svou hráčskou kariéru před dvěma lety definitivně ukončil, mezi Ďábly se nyní opět vrací. Nebude se však honit za pukem na ledě, nýbrž posílí trenérský tým. Jaká konkrétní úloha mu týden před koncem základní fáze soutěže připadne?

Pravá ruka současného trenéra Devils

Eliášova plánovaná role u týmu byla předními zahraničními médii popsána jako „zvláštní asistent trenéra Johna Hynese“. Co si pod tím můžeme představit? Historicky nejlepší střelec New Jersey od hlavního kouče převezme některé důležité úkoly. Na jeho bedrech bude záviset příprava videa, sledování a následné hodnocení hráčů na trénincích a během zápasů zaujme místo v tiskovém boxu společně s trenérem brankářů Rolliem Melansonem. Podobnou nabídku dostal Eliáš od vedení rudých ďáblů již v průběhu loňského léta. Tehdy ovšem musel z časových důvodů odmítnout, protože přijal roli asistente u české hokejové reprezentace do 20 let.

Ze slov Johna Hynese se dá vyčíst, že do nové posily trenérského štábu vkládá vysoké naděje.

„Z našeho pohledu je skvělý. Byl to tak úžasný hráč, skoro jako trenér, když byl na ledě. Jeho náhled na systém, na to, jak věci děláme, a zhodnocení hráčů, to všechno se nám bude hodit,“

Krátké ohlédnutí za Eliášovo hráčskou kariérou

Patrik Eliáš stále drží hned několik rekordů v rámci klubových statistik. Nasázel 408 branek, na 617 přihrál a dohromady tedy nasbíral celkem 1025 bodů. Ve všech třech disciplínách mu právem náleží absolutní prvenství. Kromě toho do své sbírky úspěchů přidal také dva zisky Stanleyova poháru v letech 2000 a 2003. V dresu národního týmu hned dvakrát korunoval svou účast bronzovou medailí.

Poslední zápasy v NHL dnes již dvaačtyřicetiletý Eliáš odehrál v sezóně 2015/2016, kdy vinou zranění a následné operace zvládl pouze 16 soutěžních utkání. Ani chirurgický zákrok nakonec zlepšení zdravotního stavu nepřinesl, takže se hokejista i přes nezpochybnitelnou snahu o návrat na kluziště nakonec musel s kariérou sportovce definitivně rozloučit. Eliášova věrnost jednomu týmu byla minulý rok odměněna slavnostním vyřazením ikonického čísla 26 z nabídky New Jersey Devils.

Foto: hokej.cz