Odložení MS v hokeji může ohrozit české pořadatelství

Většina lidí očekávala, že se MS v hokeji v plánovaném termínu neuskuteční. IIHF rozhodnutí stále oddalovala, až nakonec došlo k tomu, že bylo oficiálně potvrzeno, že se v tradičním květnovém termínu hrát nebude. Tedy že se hráči do Švýcarska za pár týdnů nesjedou a že nebudou bojovat o titul mistra světa.

Zdroj fotografie: liqui-moly.us

Většina lidí očekávala, že se MS v hokeji v plánovaném termínu neuskuteční. IIHF rozhodnutí stále oddalovala, až nakonec došlo k tomu, že bylo oficiálně potvrzeno, že se v tradičním květnovém termínu hrát nebude. Tedy že se hráči do Švýcarska za pár týdnů nesjedou a že nebudou bojovat o titul mistra světa.

Zdroj fotografie: thestar.com

Správné rozhodnutí

Jak některé země, tak i někteří hráči a samozřejmě i řada fanoušků dané rozhodnutí vítá. Bezpečnostní situace si to vyžaduje a rizika jsou při konání MS v hokeji celkem velká. Zvláště, když se ruší i řada dalších více či méně prestižních akcí. Že se v květnu MS v hokeji konat nebude, to už je jasné. Je tu ale otázka, zda a kdy se uskuteční a jak a kde se bude hrát následující roky? Toto stále nebylo nijak adekvátně vyřešeno. A pokud si Mezinárodní hokejové federace bude dávat na čas stejně, jako s rozhodnutím o Mistrovství světa v hokeji, může trvat opravdu dlouho, než se něco dozvíme.

Letos, nebo ještě letos?

Ve hře jsou v podstatě tři varianty. Ta, že by se MS v hokeji ve Švýcarsku vynechalo zcela, však není příliš pravděpodobné a vše směřuje spíše k tomu, že se šampionát odloží. Ve hře tak zůstávají dvě konkrétní varianty. Tou první je, že by se vše odehrálo ještě letošní rok, tedy v roce 2020. Zde by byl reálný termín, vzhledem k počasí, pravděpodobně na podzim, až v zimě. Druhá možnost je spojena s odložením o rok a tím, že by se toto MS odehrálo až v roce 2021, v klasickém květnovém termínu.

Zdroj fotografie: habseyesontheprize.com

A co na to IIHF? Pozice mrtvého brouka ji patrně baví. Dlouho se čekalo jak na vyjádření o tom, zda se šampionát zruší a teď se bude patrně čekat i na vyjádření o tom, kdy se uskuteční. Poslední vyjádření typu „vlk se nažral a koza zůstala celá“ je ve smyslu, že IIHF nepopřela ani možnost odložení na příští rok, ani možnost odehrání mistrovství ještě v letošním roce. Vše má rozhodnout až Výroční kongres IIHF. Ten se klasicky koná na konci každého mistrovství světa, ale letos bude uskutečněn v náhradním termínu.

Rošády v českém pořadatelství

Pokud by se MS v hokeji ve Švýcarsku uskutečnilo ještě letos, tak by to znamenalo, že by veškeré budoucí plány nebyly nijak narušeny a vše by se odehrálo přesně podle toho, jak bylo stanoveno. Letos by to stále bylo Švýcarsko, tedy Curych a Lausanne. Příští rok by to byly Helsinky a Tampere. Další rok to bude Petrohrad a potom, v roce 2024, se má šampionát odehrát v České republice.

Nutno však říci, že v souvislosti s českým pořadatelstvím už jednou proběhly zajímavé rošády a pokud se letošní MS posune o rok, tak proběhnou znovu. Původně se MS v hokeji v České republice mělo konat v roce 2023 a v Rusku o rok později. Po domluvě došlo k výměně a tak bylo české mistrovství naplánováno na rok 2024. Pokud by však letošní bylo hráno až v roce 2021 a rok 2020 by byl vynechán zcela, je třeba počítat s tím, že to české by se muselo o rok odložit, až na 2025.

Zdroj fotografie: thehockeynews.com

Hlavní slovo bude mít IIHF

Scénáře a možnosti jsou jasné. Poslední slovo však bude mít Mezinárodní hokejová federace. Jak bylo oznámeno, IIHF by měla rozhodnout na svém výročním kongresu. A nám nezbývá než doufat, že se uskuteční co nejdříve a hlavně, že se na něm, skutečně rozhodne a ne, že termín bude René Fasel stále odsouvat dál a dál, jako tomu bylo při rozhodování o květnovém Švýcarsku.