Nevyšlo to! Skvělí čeští gólmani, kterým nevyšel boj o NHL (2.část)

V minulém díle tohoto článku jsme vám představili trojici českých hokejových brankářů, kteří se i přes svůj nesporný um a kvality nedokázali nikdy probojovat do prestižní zámořské NHL. Nebyli ovšem jediní, jimž se tento pomyslný životní milník nepodařilo překonat. Kteří tři další tuzemské brankáře potkal naprosto stejný osud?

Lukáš Mensator

Kdyby nebylo Lukáše Mensatora, Karlovy Vary by v sezóně 2008/2009 jen těžko mohly pomýšlet na triumf v české Extralize. Toho si samozřejmě všimli i ostatní, proto se nikdo nedivil, když se Mensator stal nejlepším hráčem sezóny a také následného play-off. Od té doby již oběhlo mnoho let a s Mensatorem to šlo poté poměrně z kopce. Na svou dřívější výkonnost již v žádném z ročníků navázat nedokázal.

Nyní je mu čtyřiatřicet let a chytá ve druhé lize na HC Most, na výsluní už se do konce sportovní kariéry pravděpodobně nevrátí. Smutný osud brankáře, který měl kdysi poměrně blízko do NHL. V roce 2002 jej 83. hráče v pořadí draftu získal Vancouver Canucks. Mensator poté na dva roky odešel do OHL, kde trpělivě čekal na svou šanci. Ta ale nikdy nepřišla, proto se nakonec vrátil do Čech a strávil v nich zbytek svých let.

Dušan Salfický

Pokud najdeme v historii České republiky brankáře, který dokázal zachytat naprosto famózně, ale na druhou stranu občas pustil za svá záda něco neskutečně hloupého, je to právě Dušan Salfický. Nyní sedmačtyřicetiletý vysloužilý gólman se čtyřmi extraligovými medailemi, dvěma zlaty z mistrovství světa a jednou bronzovou olympijskou medailí z Turína spojil podstatnou část své profesionální kariéry s Pardubicemi, které mu před lety otevřeli dveře do dospělého hokeje. Výraznou stopu zanechal také v Plzni, kdy v play-off předvedl jednu ze svých nejslavnějších minel.

Hrával také v Rusku, patřil Čerepovci, CSKA Moskva nebo Voskresensku. Jako 123. hráče si jej v roce 2001 v draftu vybral klub New York Islanders, kam se ovšem Salfický nikdy nepodíval. Přibližně polovinu jednoho ročníku odchytal ve službách Tri-City Americans, pak se vrátil domů. Evropa mu svým herním stylem asi přeci jen seděla lépe.

Zdeněk Šmíd

Bývalý hokejový brankář Zdeněk Šmíd se stal hráčem jednoho světového šampionátu. Na mistrovství světa juniorů výraznou měrou přispěl k úspěchu v podobě zlatých medailí. Nikoho tedy nepřekvapilo, když jej následně jako 168. hráče v pořadí draftovala Atlanta Trashers. Tam si ale bohužel nikdy nezachytal, angažmá se mu nedařilo najít ani v českých vodách. Anabáze ve Finsku a Švédsku rovněž nedopadlo slavně, což nakonec vyvrcholilo v rozhodnutí předčasně ukončit sportovní kariéru. Zdá se až neuvěřitelné, jak lehce může člověk se skvěle vyjetými kolejemi odbočit špatně a následně se už nedokázat vrátit do správné stopy. Šmíd momentálně vede stavební firmu a hokej už hraje pouze rekreačně. Na svou původní pozici ovšem zanevřel, většinou se pohybuje v útočných lajnách.