Nejstarší čeští hokejisté v NHL, kterým důchod pomalu klepe na dveře (1. část)

Mladí hokejisté z České republiky se pomalu, ale jistě, stávají v zámořské nejvyšší soutěži žádaným zbožím. Z velké části za to vděčí zejména tuzemským veteránům, kteří v minulosti a dokonce ještě dnes dělají své zemi čest kvalitními výkony. Tipnete si, jak by vypadala sestava tvořená nejstaršími českými hráči, kteří se letos objevili v NHL? Jejich jména vás možná překvapí…

Michal Neuvirth

Šikovných brankářů z Česka se v zámoří objevuje hned několik. Když ovšem opomeneme skvělého Petra Mrázka v Detroitu a znovu opěvovaného Davida Ritticha v Calgary Flames, našim zrakům by bezesporu neměl uniknout ani spoluhráč Jakuba Voráčka Michal Neuvitrh. Philadelphia Flyers v letošní sezóně protočila hned čtyři brankáře a právě Neuvitrh si příliš nezachytal, nastoupil do sedmi zápasů, z nichž pouze jednou odešel vítězně. Velký podíl na tomto faktu mělo také vleklé zranění, s nímž se český gólman potýkal.

Ve statistikách mu svítí úspěšnost zákroku těsně nad 85 % a 4,26 branek na zápas, což si za rámeček jistě nedá. Ve svých jednatřiceti letech je nejstarším českým brankářem v zámoří a jeho působení zde je možná definitivně u konce. S Flyers mu totiž končí smlouva a jelikož již dávno nemá tak skvělou fazónu jako v minulosti, pouze zázrakem mu někde nabídnou nové angažmá.

Radko Gudas

Kromě Jakuba Voráčka a Michala Neuvirtha se v barvách Flyers pravidelně objevuje také Radko Gudas, jehož si vedení klubu pro nesporný talent nesmírně váží. Letos naskočil do 77 zápasů, z nichž odešel se ziskem dvaceti bodů. Obě čísla pro něj znamenají historicky největší úspěch. Díky konci Flyers v základní fázi soutěže mohl odcestovat na mistrovství světa, kde spolu s družinou Miloše Říhy málem uzmul medaili. Ve svých osmadvaceti letech je na vrcholu kariéry, do důchodu má ještě stále daleko. Nicméně je druhým nejstarším českým bekem v zámoří, čili v našem žebříčku nemohl chybět.

Roman Polák

Zkušený matador Roman Polák působí v NHL dlouhých 12 sezón, během nichž vystřídal kluby jako St. Louis Blues, Toronto Maple Leafs či San Jose Sharks. Dosud poslední štací se pro řízného obrácen stal celek Dallas Stars, kde nasbíral sice jen devět bodů, nicméně vedení klubu si nemůže vynachválit jeho defenzivní činnosti. Trenér „Hvězd“ se dokonce nechal slyšet, že si kádr bez ostravského rodáka nedokáže představit. Možná mu ale nakonec nic jiného nezbude, jelikož se v poslední době spekuluje o přesunu Poláka do KHL. Letos byl ve svých třiatřiceti letech nejstarším obráncem v zámoří. Bylo to také naposledy? To ukáže až letní přestupová pauza, zatím se v médiích nic konkrétního neobjevilo.

Foto: zimbio.com