Násilník Vojnov se na led jen tak nevrátí

Foto: hokej.cz

Čekání Vjačeslava Vojnova na moment, kdy dostane svolení k návratu do NHL, se protáhne ještě více, než si původně představoval. Vedení prestižní soutěže se rozhodlo prodloužit ruskému hokejistovi trest o další sezónu. Proč? Nyní devětadvacetiletý obránce na „nucené dovolené“ před pěti lety napadl manželku a dokonce si dva měsíce odseděl ve vězení. Od příštího léta by se mohl do NHL vrátit, ale pouze v případě dobrého chování. Podaří se Vojnovovi ještě někdy brázdit zámořská kluziště?

Obvinění, které nikdy nepotvrdil (ani nevyvrátil)

Zpráva o údajném domácím násilí se v říjnu roku 2014 šířila jako lavina. Nenechala chladnými ani hokejistovi tehdejší chlebodárce z Los Angeles Kings, v jejichž barvách pomohl týmu k zisku dvou Stanley Cupů. Ti se rozhodli vzájemnou spolupráci raději ukončit, aby se vyhnuli případnému tlaku ze strany médií. Vojnov to tehdy nesl opravdu velice špatně, protože právě v tom roce uzavřel s vedením novou šestiletou smlouvu, díky níž si měl přijít na slušných 25 milionů dolarů.

Sám ruský bek obvinění své manželky nikdy nepotvrdil. Na druhou stranu se jej ale nesnažil ani popřít, což mu do karet příliš nehrálo. Ať to nakonec bylo jakkoli, v loňském červenci jej soud v Los Angeles obvinění definitivně zbavil. Jeho manželka a údajná oběť násilí mezitím porodila syna. I když už ale obvinění nebylo na stole, vedení NHL stále nehodlalo problematického Vojnova pustit zpět na ledové plochy. Proto se nakonec musel stěhovat zpátky do rodné země, tedy do Ruska.

Po návratu „domů“ se mu herně dařilo

Vojnov se stal hráčem Petrohradu, se kterým předloni dokázal vystoupat až na vrchol KHL a nad hlavu tak zvedl Gagarinův pohár. Ve službách národního celku se objevil na olympijských hrách v Pchjongjangu, kde byl velice užitečný. Letošní ročník ovšem nedokázal najít nového zaměstnavatele a tak se ocitl, lidově řečeno, na dlažbě. Proto se jeho zrak prosebně upíral k NHL.

Začátkem tohoto roku absolvoval pohovor s komisionářem zámořské soutěže Garrym Bettmanem, který dříve jeho kauzu prošetřoval. Vedení se ale nakonec rozhodlo, že na návrat do nejlepší světové ligy dosud ještě není vhodná doba. Sám Bettman rozhodnutí komentoval následovně:

„Dnešní rozhodnutí, i když je přizpůsobeno konkrétním skutečnostem tohoto případu a zúčastněným jednotlivcům, je nezbytné a v souladu s jednoznačným postojem NHL, že nelze tolerovat takovýto a podobný typ jednání, zejména když je namířeno proti partnerovi nebo příbuznému.“

Nad kariérou kdysi opěvovaného obránce, který za Los Angeles nastoupil celkem do 254 zápasů, v nichž nasbíral 106 bodů, se tedy stále snášejí mračna a není jasné, jestli má v nejvyšších ligách ještě nějakou budoucnost.

Foto: hokej.cz