Leo Gudas: Hokej v Kuvajtu je na úrovni hobby. Chtěl by trénovat extraligu?

Patří mezi velké legendy českého hokeje, podepsal se pod pět bronzových reprezentačních medailí. Proč dnes trénuje Kuvajt a touží po návratu do extraligy?

i Zdroj fotografie: Piráti Chomutov
                   

Jeho jméno je neodmyslitelně spojeno s úspěchy národního týmu a pražské Sparty na počátku 90. let. Někdejší řízný obránce Leo Gudas se posléze vydal na trenérskou dráhu: jako asistent působil v Mladé Boleslavi a pražské Spartě, posléze vedl prvoligový Most a slovenské Piešťany. V posledních letech však sbírá angažmá v hokejově exotických destinacích: čtyři roky strávil v rumunské Csíkszeredě, tři roky v maďarském Dunaújvárosi Acélbikák.

Poslední rok však vede reprezentaci Kuvajtu a zároveň tamní největší klub Kuwait Stars. Jak sám přiznává pro Radiožurnál Sport, trénování v arabském světě je výrazně jiné než v Česku. „Tam je obrovský rozdíl, je tam nějakých 39 stupňů, večer asi 27. V létě je to tedy šílené, to se nedá přes den vyjít na slunce ven,“ dodává s tím, že odlišná je i herní mentalita. Kuvajtský národní tým není složený z naturalizovaných cizinců jako v jiných zemích bez hokejové tradice.

iZdroj fotografie: Piráti Chomutov

Jinak se národní tým skládal z hráčů arabského nebo kuvajtského původu. Jiné státy se snaží dostávat do týmu cizince, ale Kuvajťané bohužel ne. Je tam pár šikovných kluků, ale nároďák je jen z Kuvajťanů,“ doplňuje s tím, že úroveň není příliš vysoká. „Spíš jde o takové hobby mančafty,“ míní a dodává, že řada hráčů má problémy s bruslením. „Někteří trochu ano. Je tam pár mladých, kteří vytlačují starší hráče. Na mistrovství světa jsem měl dva hráče přes 50 let, kteří v nároďáku hráli přes 30 let,“ nastiňuje.

Gudas: S Kuvajtem jsem získal bronz

Přesto dokázal s kádrem velké věci včetně historicky prvního vítězství. Ve skupině D IIHF totiž Kuvajt porazil Mongolsko. „Ve skupině, kde byly čtyři týmy, tak jsme skončili třetí. Takže mám bronzovou medaili,“ dodává na adresu dosud největšího úspěchu. Přesto je otazníkem, zda přidá další. „Za tři týdny mi končí roční smlouva a uvidíme, co bude dál. Zatím jsme se moc nedohodli, takže spíš nepočítám, že budu pokračovat. Vše je ale možné, tak uvidíme,“ uvedl.

Ve hře je tak rovněž varianta návratu do Česka. Jak sám Gudas přiznává, rád by se po letech opět představil na lavičce jednoho z extraligových celků. „To určitě, kdyby přišla dobrá nabídka, tak bych byl hodně rád. Domů se vrátit a trénovat tady, to by mě bavilo,“ zakončil pro Radiožurnál Sport.

Chtěli byste vidět Lea Gudase na lavičce jednoho z extraligových týmů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články