Kvůli angažmá v ruské KHL přišel o zlatou medaili. Český hokejový reprezentant se teď rozhodl jednat

Patří mezi hrstku vyvolených českých reprezentantů, kteří vybojovali medaili na mistrovství světa. O tu zlatou ale kvůli smlouvě v ruské KHL přišel.

i Zdroj fotografie: IIHF
                   

Hrál za Česko na olympiádě, má bronz z MS 2022, ale posledního angažmá musí sakra litovat. Před rokem se navzdory pokračující ruské invazi na Ukrajinu rozhodl působit v KHL. A jak se nyní ukázalo, byla to životní chyba. Pravděpodobně by totiž nechyběl v týmu Radima Rulíka pro domácí mistrovství světa.

Hráči KHL do reprezentace nesmí

Hokejový obránce David Sklenička loni podepsal smlouvu s Barysem Astana hrajícím ruskou KHL. Kvůli úmyslu vrátit se do této soutěže chyběl českém výběru před mistrovstvím světa už loni. A přestože má za sebou velmi slušnou sezonu, v níž v 62 zápasech nasbíral 33 bodů, pozvánky do týmu se nedočkal. Důvod byl prostý a jasný. Hráči, kteří hrají v ruské KHL, nesmí Česko reprezentovat.

Sedmadvacetiletý Sklenička v posledních době patřil k oporám národního týmu. Odehrál v něm 39 utkání, včetně čtyř zápasů na olympiádě v Pekingu. Startoval celkem na čtyřech světových šampionátech. Byl také jedním ze základních stavebních kamenů reprezentace na MS ve Finsku, kde po boku Pastrňáka a Červenky slavil bronz.

Sklenička se probudil?

Pak si ale zkomplikoval kariéru. Už ale jeho dřívější názory byly rozporuplné „Ti ruští sportovci za to nemůžou, oni ta rozhodnutí nedělají. Jsou národnosti, jaké jsou. A je škoda, že se nemůžou účastnit velkých akcí. Je to pro ně určitě těžké a trošku s nimi i soucítím. Oni nejsou úplně součástí toho, co se momentálně děje. Nemůžou za to,“ řekl Sklenička už v roce 2022 o zákazu ruských sportovců účastnit se mezinárodních soutěží.

Čistka v Pardubicích. Mizí několik reprezentantů, fanoušci se obávají odchodu zlatého hrdiny Sedláka

Teď se snad Sklenička konečně probudil a rozhodl se jednat. Z Astany odešel. Možná si při pohledu na slavící české hokejisty na Staroměstském náměstí, o kterých jsme psali na SportechŽivě, uvědomil, o co všechno podpisem smlouvy v KHL přišel. Po roce skončil angažmá v Kontinentální lize a nově bude působit ve švýcarském Lausanne.

Bývalý hráč extraligové Plzně působí v zahraničí od roku 2018. Poté, co se neprosadil do kádru Montrealu v NHL, se vrátil do Evropy a hrál za Jokerit Helsinky v KHL. Následně rodák z Rakovníku přestoupil do Oulu, hrál za Brynäs a v poslední sezoně právě za Astanu.

Souhlasíte se zákazem startu hráčů z KHL v reprezentaci? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články