Kdo z České republiky by si zasloužil patřit do hokejové Síně slávy? (1. část)

i Foto: hc-kometa.cz
                   

Síň slávy NHL čeká na všechny světové hokejisty, kteří během své bohaté sportovní kariéry dokázali v zámoří zanechat skutečně výraznou stopu. Mezi nimi je nyní například nejlepší tuzemský brankář v historii Dominik Hašek. Kdo další by se mezi touto smetánkou neztratil, ale zatím nebyl nominován a možná nikdy nebude?

6. místo – Milan Hejduk

Rodák z Ústí nad Labem se do NHL poprvé podíval v roce 1998 a od té doby se až do jeho poslední sezóny 2012/2013 příliš mnoho nezměnilo. Stále patřil mezi nejkvalitnější hráče sestavy, stále přispíval neskutečným počtem branek a asistencí, stále odevzdával na ledě maximum a hlavně stále působil ve službách toho samého klubu. Colorado Avalanche bylo Hejdukovi hokejovým domovem po dobu dlouhých patnácti let.

V rámci Colorada je druhým nejproduktivnějším hráčem historie, druhým nejlepším střelcem a třetím nejlepším nahrávačem, což je skutečně úctyhodná bilance. Dále má za sebou celkem 1020 utkání v základní části, to z něj dělá absolutního rekordmana klubu. Je držitelem Stanley Cupu a jeho ikonické číslo 23 bylo z nabídky Colorada navždy vyřazeno. Do síně slávy by si díky tomu všemu určitě zasloužil vstoupit.

5. místo – Patrik Eliáš

Patrik Eliáš je na tom z pohledu sezón v NHL odehraných v barvách pouze jednoho klubu ještě o fous lépe než Milan Hejduk. Do sestavy New Jersey Devils totiž patřil 20 sezón! Stal se doslova klubovou legendou, kterou respektují všichni fanoušci i tamní hokejisté. Dvakrát si dokráčel pro Stanley Cup, v základní části a následném play-off odehrál ohromných 1 400 zápasů.

Je jednoznačně nejproduktivnějším hokejistou v historii klubu a rovněž druhým nejúspěšnějším střelcem celé NHL v rámci Čechů. Předhonit jej dokázal už jen Jaromír Jágr. Stejně jako v případě Hejduka bylo jeho číslo vyřazeno z nabídky pro nové hráče a dres se jménem „Eliáš“ aktuálně visí na stropě stadionu. Do Síně slávy NHL by si zasloužil proniknout více než kdo jiný. V zámoří navíc stále pokračuje, dočkal se postu ve vedení A-týmu Devils.

4. místo – Roman Hamrlík

Rodák ze Zlína v NHL rovněž zanechal skutečně zásadní stopu, že by si rozhodně zasloužil stát se členem Síně slávy. Debutoval v roce 1992 za Tampu Bay Lightning a posléze vystřídal hned několik významným klubů, konkrétně Edmonton Oilers, New York Islanders, Calgary Flames, Montreal Canadiens a v neposlední řadě také Washington Capitals.

Nejlepší ročník prožil právě v barvách prvního zmíněného celku, kde během sezóny 1995/1996 nasbíral celkem 103 kanadských bodů v základní části. Úspěch je o to větší, že Roman Hamrlík plnil roli obránce! Díky tomu je dodnes nejproduktivnějším bekem v historii celé soutěže. Pokud bychom sečetli všechny jeho zápasy v základní fázi i play-off, vyšlo by nám více než 1 500. V této disciplíně by jej dokázal trumfnout už jen Jaromír Jágr (ten se prostě vymyká všem myslitelným měřítkům).

Foto: hc-kometa.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články