Kdo se může stát sparťanskou jedničkou v brance? (2. část)

Foto: hcsparta.cz

Hokejová Sparta chce definitivně zapomenout na několik nepovedených sezón a přípravu na nový ročník pojala vskutku pořádně. Změnilo se vedení, přišli noví hokejisté, přestupová politika klubu je taktéž odlišná od předchozích let. Dvojice sportovních expertů a vysloužilých hráčů Petr Ton – Jaroslav Hlinka začala pilně pracovat na skládání dobře šlapajícího týmu, kterému už v podstatě chybí jen poslední dílek skládačky. Zatím totiž není jasné, kdo se s úderem prvního kola Extraligy postaví do branky. První tři jména jsme vám představili v předešlém díle, kdo další se na významný post vehementně hlásí?

Jakub Sedláček

Jméno devětadvacetiletého Jakuba Sedláčka má jistě většina z vás spojené s hokejovým Zlínem, který hlavně díky němu v sezóně 2012/2013 dokráčel až do finále české nejvyšší soutěže. Na zlatou medaili to ovšem nestačilo, ale ani celkové druhé místo není neúspěchem. Zlín se ostatně nikdy v minulosti ani v letech poté výš nedostal. Sedláček byl tenkrát považován za jednu z největších brankářských nadějí tuzemského hokeje, předváděl neskutečné zákroky a své protihráče doslova mučil. Věštila se mu zářivá budoucnost podobně jako například Michalu Neuvirthovi.

Proto se nikdo nedivil, když v ročníku následujícím odešel na své první zahraniční angažmá. V lotyšském Dynamu Riga si zahrál Kontinentální hokejovou ligu, jeho kvalita ovšem začala upadat (další spojitost s Neuvirthem). Následně chytal ještě za Hradec Králové, Slovan Bratislava (v té době ještě hrající KHL) a mihl se také v Bolzanu. Před rokem se vrátil zpátky domů do Zlína, jenže tam o něj po třiatřiceti odehraných zápasech nebyl zájem. Momentálně je hráčem Sparty, která mu sice nedala příležitost stát se jedničkou, ale do branky jej čas od času pouští. Je dost nepravděpodobné, že by na podzim začal v základní sestavě.

Matěj Machovský

Rodák z Opavy a velká tvář hokejové Plzně, kde strávil dlouhé čtyři sezóny a předváděl famózní výkony, je zřejmě tím nejpravděpodobnějším adeptem na post sparťanské jedničky v brance. Pětadvacetiletý strážce svatyně se v ročníku 2017/2018 odebral do zámoří, kde tajně doufal v prosazení se mezi hráče NHL skrze slavný Detroit Red Wings. Zázrak se ovšem nekonal, Machovský chytal pouze za nižší Grand Rapids Griffins a také Toledo Walleye.

Po roce čekání si uvědomil, že na něj za oceánem nic dobrého nečeká a vrátil se zpátky do Evropy. K překvapení všech ovšem neposílil Škodu Plzeň, nýbrž Spartu. To mu ostatně někteří fanoušci plzeňanů dodnes nemohou odpustit, ačkoli Machovského krok byl poměrně pochopitelný. Škodovka tenkrát měla silnou brankářskou dvojici a na něj by nezbylo místo ani na lavičce. Ve Spartě se oproti tomu postavil mezi tři tyče okamžitě a své týmové kolegy do ní pouštěl skutečně jen výjimečně. Patřil k nejlepším brankářům celé Extraligy.

Pokud se nestane zázrak a nedojde k dohodě s Michalem Neuvirthem, neměl by se Machovský pravděpodobně o svou pracně vybudovanou pozici obávat. V hokeji je ovšem možné všechno, takže jásat je ještě určitě předčasné.

Foto: hcsparta.cz