Rovnice o třech neznámých: Kdo bude chytat za Česko na mistrovství světa?

Jedna z hlavních otázek, kterou před mistrovstvím světa řeší generální manažer české reprezentace, je obsazení brankoviště. Nahradí Hrubce s Willem jiní zkušení gólmani, nebo dá trenér Jalonen přednost mladým talentům?

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Na hokejovém mistrovství světa nebude hájit českou branku jednička z loňského šampionátu a letošní olympiády Šimon Hrubec. Generálnímu manažerovi se omluvil z rodinných důvodů. Trenér Jalonen nemůže počítat ani s Romanem Willem, který má za sebou povedenou sezónu v KHL. „Šimonovi se brzy narodí druhý potomek a Romanovi se druhá dcera narodila před měsícem a půl. Oba kluci chtějí být po náročných sezónách v Rusku po boku svým manželkám, což plně respektujeme,“ vysvětluje Petr Nedvěd pro iDnes.

Gólman z extraligy, Finska nebo ze zámoří?

Realizační tým české reprezentace tak musí vybrat jejich nástupce. Variant se nabízí mnoho. Před dvojzápasem s Německem v Chomutově trenér Jalonen počítal s trojicí Štěpán Lukeš, Aleš Stezka a Petr Kváča. Z Tipsport extraligy připadá v úvahu i Ondřej Kacetl, který před finálovou sérií v osmi utkáních inkasoval jen šest gólů při úspěšnosti zákroků 96,49%!

iZdroj fotografie: Reuters

Pokud by chtěli trenéři mít v brankovišti zkušeného gólmana, mohou zkusit oslovit třeba Jakuba Kováře, který skvěle chytal v závěru sezóny v Curychu. V sedmi utkáních play-off měl průměr 1,74 inkasovaného gólu na zápas a úspěšnost zákroků 94,3%. Po návratu do Lahti podával spolehlivé výkony i Patrik Bartošák.

Posila z NHL? Nabízí se Vejmelka

Petr Nedvěd může vybírat také z mladých brankářů. Ve finském KooKoo zářil v základní části i v play-off devatenáctiletý Nick Malík. A posily ze zámoří? V první řadě jde o Karla Vejmelku. Pětadvacetiletý gólman Arizony předvádí v nejhorším týmu NHL výtečné výkony a za děravou obranou drží úspěšnost zákroků na 90,2%. Vedení kojotů je s ním evidentně spokojené. V závěru března podepsal Vejmelka tříletou smlouvu za více než osm milionů dolarů (cca 180 milionů korun).

Šanci zabojovat o místo na MS by mohl dostat i Lukáš Dostál. Jedenadvacetiletý brankář prověřený finskou ligou letos nastoupil za Anaheim jen ke čtyřem zápasům, na farmě v San Diegu si ale vedl velice solidně. Koho byste vybrali do českého brankoviště?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články