Kde se v Česku rodí nejlepší hokejisté? Jedno město se počtem mistrů světa vymyká

V jakém městě vyrůstají nejlepší hokejisti? Tahle otázka je tak trochu věčná. Horlivě o ní debatují snad všichni Češi, zvlášť po zlatém mistrovství světa.

i Zdroj fotografie: Český olympijský tým
                   

V jednom poměrně starém zimním stadionu se proháněli hned čtyři světoví šampioni. Aktuálním mistrem světa, který v něm dělal první pohyby na bruslích, je Martin Nečas. Útočník Caroliny Hurricanes, o jehož volbě čísla dresu jsme psali na SportechŽivě, byl jedním z hlavních hvězd českého výběru. Dotáhl to takhle daleko i díky svým předchůdcům ze zimáku Na Bouchalkách ve Žďáru nad Sázavou.

Mistři z roku 2010

K velkým výkonům ho inspirovali tři velikáni českého hokeje: Petr Vampola, Petr Koukal a kapitán Tomáš Rolinek. Jde o zlaté hochy z roku 2010. Ti všichni prošli klubem místních Plamenů, vedle něhož dlouho bydlela a trénovala nejúspěšnější česká olympionička v historii Martina Sáblíková.

Právě trio Vampola, Koukal a Rolinek, které bylo před 14 lety v týmu se současným kapitánem Romanem Červenkou, bylo velký hnacím motorem pro malého Nečase, který hltal tehdejší oslavy světových šampionů ve Žďáru z bezprostřední blízkosti. Dnes může Nečas v klidu říct, že to dotáhl dál než oni všichni dohromady. Stal se mistrem světa před domácími fanoušky a navíc válí v NHL, což se nikomu z nich nepovedlo.

Nečas: Hráči byli za bohy

„Hráči jako Petr Koukal u nás byli tehdy po mistrovství za bohy. Všichni k nim vzhlíželi. Když se hraje hokejové mistrovství světa, všichni se dívají, každý člověk pustí televizi a fandí,“ zavzpomínal na rok 2010 Nečas, jehož otec Martin je generálním manažerem klubu. Mimochodem dalším z místní líhně je útočník Martin Kaut, který je také českým reprezentantem a má na kontě 56 zápasů za Colorado.

Po téhle show čeká na českého hrdinu miliardový kontrakt. Švédy zničil i se zlomeným prstem

Jak je to možné, že klub dlouhodobě hrající třetí nejvyšší soutěž, vyprodukoval pro poslední dva zlaté týmy hned 4 mistry? Ve Žďáru se kvalitně pracuje s mládeží a přináší to úspěchy. Hráči až v juniorském věku odchází do větších českých klubů. V případě Martina Nečase to byla Kometa Brno.

Nečas z Ameriky dorazil do Prahy bez váhání. Přitom měl po zápasech v play off NHL zlomený prst na noze a pochroumané žebro. Zaskvěl se hlavně v semifinále proti Švédsku, v němž při výhře 7:3 zaznamenal čtyři body. Snil jsem o tom jako malý kluk. Vyhrát mistrovství světa na domácí půdě rozhodně považuji za absolutní vrchol mé dosavadní kariéry,“ doplnil Nečas, jehož v létě čekají jednání o nové smlouvě. Mimochodem největší zastoupení ze současných mistrů má Praha, v níž se narodili Roman Červenka, Jakub Krejčík a David Tomášek.

Může být Nečas dlouholetým lídrem národního týmu? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články