Chtěný i nechtěný Jakub Vrána zůstává na farmě. Jeho příběh má stále více otazníků než odpovědí

Umístění Jakuba Vrány na waiver list způsobilo v zámoří i v Česku šok. Nečekaný tah vedení Detroitu nakonec neznamená pro útočníka stěhování. Žádný z klubů po něm nesáhl, a tak zůstává na farmě v Grand Rapids. Jeho příběh stále obestírá mnoho otazníků.

i Zdroj fotografie: Grand Rapids Griffins
                   

Útočník Jakub Vrána nezažívá lehké časy. Z minulé sezony odehrál kvůli zranění ramene jen 26 utkání. V té aktuální pak nastoupil za Detroit jen ke dvěma duelům a následně byl na dva měsíce zařazen do asistenčního programu. V prosinci se vrátil k týmu, ale do NHL nezasáhl. Na přelomu roku pak odehrál v rámci kondičního hostování několik zápasů na farmě v Grand Rapids. Tam ale zdaleka nezářil a vše vyvrcholilo tím, že ho klub zařadil na waiver list. Proč k tomu došlo a co vlastně toto vše znamená?

Nikdo nic neprozradil. Zatím

Příběh Jakuba Vrány má stále řadu nepopsaných kapitol. Třeba důvod, proč byl zařazen do asistenčního programu NHL. Ten pomáhá hráčům překonávat problémy související s duševním zdravím, zneužíváním návykových látek a dalšími záležitostmi. Český hokejista nechtěl na toto téma nic prozradit, na což má samozřejmě právo, které by mělo být respektováno. Žádné informace neposkytli ani Red Wings. „Nechci o tom moc mluvit. Jsou to mé osobní důvody a politika programu je nic nesdělovat. Já taky necítím, že bych měl něco říkat,“ cituje Vránu iSport.

iZdroj fotografie: Detroit Red Wings

Po oznámení, že se po opuštění asistenčního programu Jakub Vrána zapojil do tréninků s Detroitem, vypadalo vše optimisticky. Postupně se ale ukazuje, že návrat do NHL pro něj nebude snadný. Nejprve zamířil na kondiční hostování na farmu. Po čtyřech zápasech za Grand Rapids Griffins ale neměl na kontě ani jeden kanadský bod a v hodnocení +/- u jeho jména svítilo číslo -6. Od hráče s platem 5,25 milionů dolarů čekáte určitě víc.

Yzermanova vysoká hra

Jakkoliv může být současná forma Jakuba Vrány mizerná, následný krok vedení Detroitu způsobil šok. Red Wings umístili českého útočníka na waiver list. Co vedlo Steva Yzermana k tomu, že hráče, který měl patřit k základním stavebním kamenům Detroitu, nabídl ostatním klubům NHL zadarmo? Spekulací se vyrojilo mnoho, nikdo ale nic neví jistě. Jednou z variant je, že klub ztratil s Vránou trpělivost.

iZdroj fotografie: Detroit Red Wings

Mnohem pravděpodobnější ovšem je kombinace dvou faktorů. Vedení zřejmě rozhodlo, že Vrána potřebuje k rozehrání delší čas na farmě v Grand Rapids. Zároveň Detroit hledal možnosti, jak uvolnit místo na soupisce NHL pro Robbyho Fabbriho vracejícího se po zranění. Obě situace se daly vyřešit umístěním levého křídla na waiver list (ale také jinak). Nicméně způsob, pro který se Red Wings rozhodli, byl nečekaný a hodně riskantní.

Příliš vysoký plat

Zařazení na waiver listinu ve stručnosti znamená, že během 24 hodin může jakýkoliv klub NHL získat hráče zadarmo. Jen převezme jeho plat a cap hit (5,25 milionů dolarů pro tuto i příští sezonu). Kvůli takto vysoké částce a nutnosti vejít se do platového stropu to ve výsledku znamenalo, že po Vránovi mohlo sáhnout jen pár klubů. Pro ně ale rozhodně šlo o lákavou nabídku.

Jakub Vrána patří ke skvělým střelcům. Podle Evolving Hockey je od roku 2018 v NHL na 12. místě v počtu vstřelených gólů za 60 minut s hodnotou 1,47. Stejná nebo velmi podobná čísla mají například Nikita Kučerov z Tampy Bay nebo Mikko Rantanen z Colorada. Je tu ovšem velké ALE. Českého snajpra v uplynulých sezonách trápila řada zranění, kvůli kterým vynechal velkou porci zápasů.

Jakub Vrána zůstává. Nebo ne?

Navíc ostatní kluby neznají podrobnosti o zařazení Vrány do asistenčního programu ani o jeho aktuálním stavu. Zkrátka šlo o lákavou nabídku se značným rizikem. To nakonec žádný z generálních manažerů nebyl ochoten riskovat. Jakub Vrána tak nadále zůstává hráčem Detroitu Red Wings a bude se i po skončení kondičního hostování (možné max. 14 dní) rozehrávat na farmě v AHL.

Každopádně tah s umístěním Vrány na waiver list ukazuje, že Red Wings byli smíření s faktem, že o něj přijdou, aniž by za něj něco dostali (kromě prostoru pod platovým stropem). To samo o sobě vyvolává otázky ohledně budoucnosti útočníka v Detroitu. Nakonec může klidně dojít k výměně za pozice na draftu. Třeba i kvůli tomu, že vedení by si tím vytvořilo manévrovací prostor, který bude brzy potřebovat. Dylanovi Larkinovi a Toddovi Bertuzzimu končí po sezoně smlouvy navíc se statusem nechráněných hráčů.

Zbaví se vedení Detroitu Jakuba Vrány?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články