Jakub Vrána je česká hokejová raketa! Co všechno se mu již povedlo?

Foto: stars24.cz

Česká hokejový útočník Jakub Vrána před několika dny podepsal novou, lukrativní smlouvu s Washingtonem Capitals, díky níž si přijde na úctyhodných 6,7 milionu dolarů. Vedení Capitals s dalším kontraktem sice trošku otálelo, nicméně nakonec si muselo třetího nejlepšího střelce mezi Čechy v NHL pojistit na další dva roky, přičemž první tři má již za sebou. Třiadvacetiletý mladík toho během své poměrně krátké sportovní kariéry stihl už opravdu hodně. Znáte všechny důležité události jeho života? Pokud ne, dozvíte se v následujících řádcích!

Přestup z druhé ligy rovnou do Švédska

Jakub Vrána začínal v mládežnických kategoriích pražské Slavie, odkud se později stěhoval do kádru HC Letňany, který v té době hrával druhou ligu. Vedení klubu z Edenu v něm zřejmě nevidělo dostatečně velký potenciál, takže se jej poměrně zbrkle zbavilo. V novém působišti ovšem začal odvádět excelentní výkony, které mu zajistili přesun do švédského Linköpingu. Tam nejprve pomáhal mládeži, už v patnácti letech se zařadil mezi hráče do dvaceti let, což není zrovna běžným jevem. Záhy si dokonce odbil premiéru ve švédské nejvyšší hokejové lize a stal se nejmladším cizincem v tamní ligové historii. Po dvou letech už patřil mezi hráče základní sestavy, začalo se mu dařit i z hlediska produktivity.

Předčil slavného Pastrňáka

V roce 2014 se draft NHL zaměřil mimo jiné i na šikovné české mladíky. Horkými favority na přední příčky byli zejména David Pastrňák a právě Jakub Vrána. Druhý jmenovaný svého slavnějšího konkurenta dokonce předčil, když si jej z třinácté pozice vybral Washington Capitals. Vrána pak hrál ještě nějaký čas ve Švédsku, odkud posléze odešel do zámoří, kde na farmě v Hershey čekal na svou šanci.

Washington si jej mezitím pojistil nováčkovskou smlouvou na tři roky. Do NHL jej ale zprvu nechtěl pustit. Vrána tedy trpělivě čekal na šanci až do ročníku 2016/2017. Tehdy zasáhl do svého úplně prvního zápasu, po němž následovalo dalších 20 ostrých zápasů mezi světovou elitou. Během této doby nasbíral tři branky a tři gólové přihrávky.

Druhá sezóna a hned Stanley Cup

První ročník v NHL byl pro Vránu v mnoha ohledech specifický, stále ještě nebyl dostatečně „otrkaný“. V ročníku druhém už se ovšem napevno usadil v základní sestavě a odehrál většinu zápasů. Z pohledu kanadského bodování si také polepšil, v základní části a play-off dohromady posbíral 35 bodů. Byl přítomen úžasného triumfu Washingtonu, který poprvé v historii pozvedl nad hlavu Stanleyův pohár! Vrána odehrál dostatečný počet utkání, čili se jeho jméno na slavné trofeji také objevilo.

V ročníku 2018/2019 prožil Jakub Vrána nejlepší období své dosavadní hokejové kariéry. V základní fázi NHL odehrál plnou porci zápasů a nastřádal 47 bodů. Poté mu skončila nováčkovská smlouva, která byla ovšem nahrazena dohodou novou, díky níž si Vrána přijde na luxusní peníze! Navíc se blýskl také v reprezentačním dresu pod vedením Miloše Říhy na světovém šampionátu. Vrána je zkrátka den ode dne lepší, takže doufejme, že z něj roste další skvělý hokejista po vzoru Davida Pastrňáka. Češi takové tváře totiž momentálně potřebují jako sůl!

Foto: stars24.cz