Hokejový zázrak v zámořské NHL, do branky nastoupil rolbař

Foto: youtube.com

Zápas mezi Carolinou Hurricanes a domácím Torontem Maple Leafs se bezesporu zapíše do dějin. Ne snad proto, že by přinesl nějaký historický výsledek nebo rekordní návštěvu v hledišti. Do branky hostů se totiž postavila hned trojice brankářů a jméno toho posledního mnohé překvapilo. Dvaačtyřicetiletý David Ayres není žádnou hvězdou, dokonce ani profesionálním sportovcem. Hokeji se věnuje pouze amatérsky ve volné čase, jinak zastává pozici rolbaře na farmě Toronta. Zoufalé časy si ovšem žádají zoufalá řešení a nutno podotknout, že tento tah se vedení Hurricanes povedl na výbornou. Z neznámého muže se přes noc stala legenda.

Reimer i Mrázek ostrouhali, zápas dochytal rolbař

Do zápasu proti Torontu Maple Leafs nastoupil v brance Caroliny James Reimer jako zamýšlený jednička. Na ledové ploše se ale dlouho neohřál, už v sedmé minutě jej po srážce s protihráčem vystřídal Petr Mrázek. Ani českému gólmanovi ovšem nebylo přáno, byť odchytal alespoň 25 minut s úspěšností zákroků nad 93 procenty. Osudným se mu stal střet s Kylem Cliffordem v prostorách pravého kruhu, kam vystartoval za nahozeným pukem. Tvrdá rána srazila Mrázkovi helmu z hlavy a po pár sekundách svíjení v bolestech se raději poroučel za svým kolegou a konkurentem do kabiny.

Trenéři Caroliny měli v tu chvíli neskutečně těžkou hlavu, jelikož si v rámci jednoho zápasu vyčerpali oba brankáře, jimiž momentálně disponovali. Nabízelo se ovšem ještě jedno řešení, i když se dalo považovat za poněkud riskantní. Každý domácí klub musí mít k dispozici jednoho záložního brankáře pro případ, že dojde k podobným událostem, jaké se přihodily v tomto duelu. Proto se do branky hostů postavil dvaačtyřicetiletý David Ayeres, jenž se živí jako rolbař a občas si střihne i hokejový trénink, pokud mu to náročné zaměstnání dovolí.

Ayeres nemohl uvěřit vlastním uším

David Ayeres nečekal, že by podobný scénář mohl nastat. Když se k němu tedy dostala zpráva o zranění Petra Mrázka a jeho následném povolání mezi tři tyče, samozřejmě byl zaskočený. V brance se totiž objevil naposledy před pěti lety. Nakonec se ovšem dle svých slov rozhodl, že před takovou šancí nemůže couvnout, jelikož další podobná už nikdy nemusí nastat:

„Záběry z Mrázkova střetu jsem neviděl. Někdo za mnou přišel do místnosti a oznámil mi, že bych se měl začít oblékat, protože zanedlouho půjdu do branky. Zůstal jsem stát jako opařený a nevěděl, jak reagovat. Bylo to divoké a poměrně úsměvné. Taková šance se ale v životě nemusí opakovat, tak jsem si využil.“

Jak si amatér v brance slavného zámořské klubu vedl? Především ve třetí třetině musel předvést několik důležitých zákroků, jimiž pomohl ke konečnému vítězství Caroliny v poměru 6:3. Vysloužil si také titul první hvězdy zápasu, protože výkon, který předvedl, si takové ocenění jednoznačně zasloužil. Pochvalu Ayresovi vystřihl i James Reimer, který pronesl:

„Je to bůh, bylo to neskutečné. Vím z vlastní zkušenosti, jak těžké je coby brankář NHL naskakovat po zranění. Máte pocit, jako byste chytali úplně poprvé. Ale co předvedl David? Vždyť pět let nechytal zápas, ale počínal si suverénně. Pro mě je žijící legendou.“

Foto: youtube.com