Hokejové kluby propouští zaměstnance, ale i své hráče

                   

Epidemie koronaviru doléhá na sportovní svět v plné síle. Ruší se nejenom velké události, jako jsou letní olympijské hry v Tokiu, nebo MS v hokeji. Ruší se i běžné naplánované zápasy. Jak ve fotbale a jiných sportech, tak i v hokeji. Zrušení utkání samozřejmě přináší mnoha klubům vrásky na čele a začínají mnohdy řešit i svou další existenci, která je spojena s finanční stránkou.

iZdroj fotografie: rock-cafe.info

Začíná to u nás

Hokejový svaz vydal týmům doporučení, aby své hráče nepropouštěly a stále s nimi měly uzavřené smlouvy. Místo propouštění by mělo raději dojít k přijatelné dohodě, například na optimálním snížení platu. Některé kluby svaz zatím poslechly, jiné si nechávají čas na rozmyšlenou, ale jsou i takové, co se v návaznosti na celou situaci rozhodli k propouštění.

Tímto týmem, který jako první ohlásit propouštění, je Chomutov. Nutno však říci, že zde nehraje hlavní roli jenom koronavirus. Klub je už od ledna v insolvenci, která by měla být v celkové výši 7 milionů korun. A k té se má přidávat ještě jeden dluh na částku skoro 10 milionů korun. Tento stav, spolu s koronavirem si ze strany klubu žádal poměrně radikální krok, který znamenal právě to, že je nucený propouštět.

Klub se v souvislosti s tím odvolal na zásah vyšší moci, což mu dovolilo smlouvy současným hráčům celkem jednoduše rozvázat. Nejednalo se však o celý klub, ale o 18 hráčů, kteří měli v Chomutově smlouvy do konce dubna. Dalo by se očekávat, že pokud by z této strany nedošlo k radikálnímu okamžitému ukončení, určitě by nedošlo k prodloužení. Takto však klub mohl ušetřit peníze za zhruba jeden a půl měsíce.

iZdroj fotografie: eurosport.ru

Děje se tak i v zahraničí

Není to jenom Česká republika, kde jako první začal s propouštěním Chomutov, kde to bylo dáno také jeho nepříliš dobrou finanční situací. K propouštění začíná docházet také v NHL, kde se taktéž z důvodu nákazy koronavirem přestalo hrát. I zde musí kluby řešit, co dále. A neřeší to jenom kluby, ale i samotné vedení NHL, které se rozhodlo, že od dubna poklesnou příjmy administrativních zaměstnanců o celých 25 procent. Primárně by se toto snížení platu mělo dotýkat těch s vyššími příjmy.

Není to jenom vedení NHL, kde dochází k nutnosti zavést úsporná opatření. Na současnou situaci reagují i klubu. Příkladem může být Montreal, který jako první přišel s vyjádřením, že nemá novou možnost a na konci tohoto měsíce skončí zhruba 60 procent všech zaměstnanců tohoto klubu, jelikož pro ně v tuto chvíli není žádná práce. A zatímco náš Chomutov propustí své hokejisty v podstatě bez náhrady, tak v případě Montrealu v NHL si propuštění zaměstnanci budou po několik týdnů dostávat 80 procent ze svého platu. Poté však bude přísun peněz také zastaven.

iZdroj fotografie: stadiums.at.ua

Ostatní zatím vyčkávají

A jak na tom jsou ostatní kluby, ať už v naší české hokejové lize, tak v NHL? Zatím se patrně vyčkává, jelikož další se s žádnými radikálními opatřeními neozvali. Patrně tedy dochází z jejich strany k jednání, a to jak s hráči, tak s dalšími zaměstnanci. Cílem bude patrně určité snížení platu. O kolik a na jak dlouho, to je však otázkou. Ať už z pohledu financí v samotném klubu, tak i z pohledu naší země, zda se vláda nabídne s určitou kompenzací, která se v tuto chvíli slibuje firmám, aby pokryly ztráty spojené s platy svých zaměstnanců. Sport však není až tak klasickým podnikáním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články