Hokejisté, kteří strávili revoluci v zámořské NHL

i Foto: NHL.com
                   

V roce 1989 zavládla v České republice Sametová revoluce, která odstavila komunisty od moci. Občané naší země si ji letos připomněli v rámci třicetiletého výročí a na mnoha místech nostalgicky zacinkali klíči. Revoluční rok samozřejmě zasáhl nejen běžné obyvatele, ale také celebrity či sportovce. Někteří si však nechali listopadové události ujít, protože v té době válčili v prestižní zámořské NHL. Pamatujete si ještě, kdo tenkrát v nejslavnější hokejové lize světa válel? Pokud ne, rádi vám to v následujících řádcích připomeneme.

David Volek

Na třiapadesátiletého Davida Volka, který v současné době pracuje jako zahraniční agent, historie tak trochu zapomněla. V zámořské NHL přitom vydržel bezmála šest let a za tu dobu hrál pouze za New York Islanders. Nevynechal ani sezónu 1988/1989, kdy v České republice probíhala Sametová revoluce. Nemohl se jí tedy aktivně zúčastnit, nicméně svým krajanům alespoň na dálku přál štěstí.

Jiří Hrdina

Pro Jiřího Hrdinu byl revoluční rok 1989 zlomový v mnoha ohledech. Česká republika tehdy učinila důležitý krok ke svobodě, on zase premiérově ovládl boje o Stanley Cup s týmem Calgary Flames. Měl tak rovnou dvojí důvod se neskonale radovat. Zatímco revoluce se domácí půdě odehrála jen jednou, on se na vrchol NHL vyšplhal ještě dvakrát v barvách Pittsburghu Penguins. Nebýt jedné „plonkové sezóny“, mohl dokonce zkompletovat zlatý hattrick. Ačkoli je odchovancem pražské Sparty, domů se už jako hokejista nikdy nevrátil.

Petr Svoboda

Hokejista Petr Svoboda s příznačným jménem pro revoluční rok 1989 tenkrát hrával za Montreal Canadiens, který jej o pět let dříve draftoval jako celkově pátého hráče.  V tamních barvách vydržel osm let v roce 1988 dokonce vyhrál Stanley Cup. Revoluční rok mu sice sebral Jiří Hrdina, on však dokráčel až do finále. O další dva roky později navíc zlatou trefou vystřelil olympijské vítězství v Naganu.

Petr Klíma

Hokejový útočník Petr Klíma strávil v zámoří dlouhých čtrnáct let a přestože začínal v Kadani, domácí fanoušci se jeho návratu nikdy nedočkali. V roce 1989 ukončil spolupráci s Detroitem a vydal se vstříc novým výzvám do Edmontonu Oilers. V základní části tehdy dohromady posbíral 53 bodů a dalších pět jich přidal v následném play-off.

Michal Pivoňka

Kdo je vlastně Michal Pivoňka? Pokud jste se narodili až v jednadvacátém století, zřejmě vám jeho jméno příliš neřekne. Během revolučního roku 1989 však tento kladenský rodák vládl Čechům v zámořské NHL. Onu památnou sezónu se stal nejproduktivnějším českým hokejistou, když v barvách Washingtonu Capitals posbíral 64 kanadských bodů. Během své zahraniční anabáze nikdy nezměnil dres a hlavnímu městu USA zůstal věrný až do samotného konce. Stanley Cup mu bohužel zůstal zapovězen, dostal se nejdále do finále.

Foto: NHL.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články