Heinz přišel do Ostravy jako hvězda, jeho trápení utnul gól z půlky. Pak vystřílel Baníku titul

Dvacet let od sezony, ve které pomohl Baníku k mistrovskému titulu, vzpomíná Marek Heinz na složité začátky v ostravském týmu.

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Po třech sezonách v Bundeslize se rozhodl pro návrat domů. Útočník Marek Heinz ovšem překvapivě nezamířil do Olomouce, ale posílil Baník Ostrava. Reprezentant nezažíval ve slezském klubu snadné začátky. „Když jsem přišel do Baníku, tak jsem vlastně nevěděl, co od toho čekat. Baník byl věčný rival Olomouce. V přípravných utkáních se mi nedařilo. Nehrál jsem dobře, necítil jsem se dobře a vím, že jsem byl pořád nějaký unavený,“ vzpomínal Heinz. Zlom přišel až ve 2. kole. Do té doby se nevýrazný snajpr trápil. Šťastný gól pozadím ho nastartoval do životní sezony.

Co tady dělám?

Když se útočník trápil, přemýšlel, jestli zvolil správnou cestu. „Nebylo to ono a sám sebe jsem se ptal, co tady vlastně dělám? Pamatuji si, že jsem volal Radimovi Kučerovi a říkám: „Kučis, já tady nemám co dělat. Já jsem snad zapomněl hrát fotbal.“ Pak ale díky té šťastné brance jsem se zase chytl, začal jsem si trošku víc věřit a pak už to bylo lepší,“ prozradil Marek Heinz v dokumentu 20 let od titulu.

Marek Heinz pomohl před 20 lety Baníku Ostrava k titulu 19 góly.
iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

A jak vlastně kuriózní gól půlkou padl? „Zdena Pospěch střílel a já jsem chytře nastavil boček, protože jsem byl ve správný moment na správném místě. Jinak to tečovat nešlo. Takže to byl takový velice šťastný gól,“ uznal Heinz. Ve 4. kole Baník na Bazalech prohrával s Blšany 0:2, zápas ale otočili Slezané na 5:2. Dvěma góly se na obratu podílel právě Marek Heinz. Velké představení si útočník připravil i pro další zápas na hřišti Viktorie Žižkov.

Žižkovská penalta

Vítězství mohlo Baník posunout do čela tabulky. „Na Žižkov jsme nejeli s tím, že bychom tam neměli co ztratit, ale Viktorka v každém domácím zápase kopala minimálně jednu penaltu. To se potvrdilo i v našem případě. Tuším, že Pikl si stoupl na balon, upadl a rozhodčí to samozřejmě pískl,“ ohlédl se dvacet let do minulosti Marek Heinz. Gól z desítky Viktorce k vítězství nestačil, protože za Baník dvakrát skóroval právě zmiňovaný útočník.

„Co si pamatuji, byla tam výborná atmosféra. Přijela spousta fanoušků z Ostravy, i když se hrálo v 10:15. Samozřejmě to byl těžký zápas, ale já si myslím, že jsme dominovali. Ve druhém poločase jsem běžel sám proti Pižanowskému, kterého jsem znal z Olomouce a šťastně jsem ho prostřelil. Pak nastala euforie, kdy jsme se dostali na první místo a v podstatě už jsme před sebe nikoho nepustili,“ dodal k titulové sezoně Marek Heinz, který nakonec nastřílel 19 gólů.

Pamatujete sezonu, ve které Baník vybojoval titul?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články