Hadamczik se pustil do kritiky extraligových klubů: Nechci tady vidět polovinu cizinců!

Prezident hokejového svazu Alois Hadamczik se pustil do tvrdé kritiky klubů hokejové extraligy. Co mu vadí a co by se podle něj mělo v elitní soutěži zlepšit?

i Zdroj fotografie: HC Oceláři Třinec
                   

Nedostatek mladých vytěžovaných hráčů. To je v současné době podle šéfa hokejového svazu Aloise Hadamczika největším problémem hokejové nejvyšší soutěže. Extraliga by podle něj měla na mladých talentech více stavět a čeští odchovanci by měli dostávat větší množství šancí. „Vize musí být, že mládí jdou vpřed, ale nesmí to mít ustláno,“ nastiňuje svou představu bývalý kouč národního týmu, Vítkovic, pražské Sparty nebo Třince pro Radiožurnál Sport.

Neříkám, že mladý hráč musí hrát čtvrtý útok. Klidně může hrát v prvním útoku, ale musí tam jít na základě výkonu, ne jen věku. Zároveň ho musí trenér podržet a ne mu po prvním utkání říct, že to neumí a dát ho pryč,“ vysvětluje Hadamczik s tím, že trenérské štáby by neměly mladé hráče odrazovat při prvním náznaku neúspěchu. Šéf hokejového svazu zároveň zdůraznil, že extraligové celky by neměly sázet na zahraniční posily.

iZdroj fotografie: HC Oceláři Třinec

Na rozdíl od jiných evropských soutěží totiž není počet zahraničních hráčů, kteří smí nastoupit do domácí soutěže, omezen. Hokejový Litvínov si tak mohl dovolit v závěru přestupového okna ulovit britského útočníka Liama Kirka, do Liberce zamířil Kanaďan Jayce Hawryluk a Kladnu se upsal Lotyš Eduards Tramalks. Hadamczik proto varuje před možným negativním scénářem, který by mohl nastat.

Hadamczik: Stavebním kamenem musí být mládež

Určitě nechci, aby měl český hokej zásadu, jako měli jednou Němci, že tam hrálo patnáct cizinců a tři Němci. Mládež musí být základním stavebním kamenem, abychom v budoucnu neměli v extralize padesát procent cizinců a padesát procent našich hráčů,“ cituje jeho slova Radiožurnál Sport. Ideálním stavem by proto podle něj bylo, aby akademie dokázaly vychovávat takové množství kvalitních hráčů, aby cizinci nebyli vůbec potřeba.

iZdroj fotografie: HC Vítkovice Ridera

Výchova mladých hokejistů je v tomto podle něj klíčovým prvkem. „Chceme hráče vychovat tak, aby naše reprezentační týmy uspěly v mezinárodních soutěžích a viděli jsme v naší lize daleko víc mladých hráčů,“ doplňuje s tím, že problémem je také extraligová demografie. Průměrný věk hráčů totiž atakuje třicet let a nejvyšší domácí soutěž je proto podle Hadamczika „přestárlá“.

Plekanec? Jeden z nejlepších hráčů extraligy

Jedním dechem však sám kontruje, že u řady individualit má angažmá ve vysokém věku smysl. Zářným příkladem je podle něj čtyřicetiletý útočník Tomáš Plekanec, který i ve veteránském věku patří k oporám a nevytěžovanějším hráčům kladenských Rytířů. „Rozhodně proti starším hráčům nic nemám, protože Plekanec hraje třicet minut za zápas a je jedním z nejlepších hráčů extraligy,“ zakončil pro Radiožurnál Sport.

Má Alois Hadamczik pravdu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články