Fanoušci Slovenska si utrhli mezinárodní ostudu

                   

Velice napínavou podívanou přineslo pondělní hokejové klání na mistrovství světa mezi domácím Slovenskem a favoritem z Kanady. Naši bratři se dokázali ve dvou případech dostat do vedení a dlouho to vypadalo, že rivala ze zámoří zvládnou udolat. To ale nakonec nepodařilo, Kanaďané v úplném závěru dokonali obrat a košickou Steel Arenou zazněla hymna soupeřova týmu. Právě v tom momentě ovšem došlo k incidentu, který okamžitě vzbudil nevoli napříč celým světem. Frustrovaní fanoušci Slovenska totiž nedokázali skousnout průběh zápasu a proto na soupeřovi hokejisty hlasitě bučeli v té nejnevhodnější chvíli. Co bučení tribun předcházelo?

Naděje zhasla až v posledních sekundách

Slovenská reprezentace vstoupila do utkání proti Kanadě dobře takticky připravená. Bylo znát, že na rozdíl od českého výběru nemají z papírově silnějšího soupeře přílišný respekt (viz prohra družiny Miloše Říhy s Ruskem). Konečný výsledek 5:6 má proto opravdu hořkou pachuť. Prohra navíc bolí i proto, že se na ní podepsala fatální hrubka sudích. Rozhodnutí neuznat branku Tomáše Tatara, která by za nerozhodného stavu poslala Slováky do vedení, všichni ještě tak nějak dokázali pochopit. Závěrečný gól Marka Stonea dvě vteřiny před koncem, jemuž ale předcházel naprosto zřetelný faul Dávida Bruce, již fandové nemohli přenést přes srdce.

Slovenská reprezentace se s podobnými situacemi potýká v celém dosavadním průběhu turnaje. Vzpomeňme například na utkání s Finskem, kdy vítězný gól severského fantoma Kaapa Kakka vstřelený v padesáté minutě neměl platit, jelikož mu taktéž předcházel faul, který rozhodčí rovněž nechali bez povšimnutí. Je tedy jasné, že slovenská frustrace musela být obrovská, protože v obou případech se sporné branky výrazně podepsaly na konečném stavu výsledkové tabule.

Diváci to s reakcí opravdu přehnali

Pískot tribun by se v okamžiku vstřelení vítězného gólu Kanady dal přirovnat k mohutnému rojení uvnitř včelího úlu. Divákům se konečný stav zdál být až příliš krutý, protože jejich národní výběr se celý zápas snažil urvat alespoň bod, což by si určitě zasloužil. Bohužel ale hokej někdy takový je, s tím se nedá nic dělat. Nikdo se nespokojenosti tribun nemohl divit, jenže co předvedly poté, to je naprosto za hranicí slušného chování. V momentě, kdy pořadatelé pustili kanadskou státní hymnu, se napříč celým košickým stadionem rozezněl mohutný pískot, který ustal až po jejím skončení.

Tímto nepochopitelným gestem na sebe fanouškové okamžitě strhli veškerou pozornost, ale rozhodně ne tak, jak zřejmě zamýšleli. Vlna negativních komentářů na sebe nenechala dlouho čekat. S odsuzujícím vyjádření přispěchal také mladý a nadějný slovenský reprezentant Martin Fehérváry, který novinářům bezprostředně po zápase sdělil:

„Nemůžeme se chovat jako opice. Je třeba umět prohrávat a ne řešit věci takto.“

Foto: twitter.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články