Extraliga přichází o legendy, kdo už je definitivně mimo hru? (1. část)

i Foto: hokej.cz
                   

Nikdo z nás bohužel nemládne a v případě vrcholových sportovců to platí dvojnásobně. Česká hokejová Extraliga byla v posledních letech plná veteránů, kteří se v konkurenci mladé krve rozhodně neztratili. Každá éra ale jednou končí a proto se během léta s kariérou profesionálního sportovce rozloučilo hned několik významných hokejistů. Zaregistrovaly jste všechny odchody do hráčských důchodů? Pokud ne, v tomto článku vám je připomeneme (nebo alespoň jejich první část).

Martin Erat

Martin Erat byl jednou z výrazných českých tváří, které se v uplynulé dekádě dokázaly prosadit mezi elitou zámořské NHL. Tam působil patnáct let. Poté se vrátil zpátky na euroasijský kontinent, ale do České republiky jej to nejprve netáhlo. Posílil proto ruský Avangard Omsk, v jehož dresu vydržel hrát jednu sezónu. Nakonec se přeci vrátil zpět do Čech, kde tři roky působil v brněnské Komety. Tu dovedl ke dvěma extraligovým titulům, třetí v minulém ročníku ovšem přidat nedokázal. Proti byla rozjetá mašina Ocelářů z Třince. I tak si sedmatřicetiletý Martin Erat úspěšně prodloužil kariéru a skončil v podstatě ve vrcholné formě. Tak nějak by loučení slavných hokejistů měla vypadat!

Leoš Čermák

Další odchod z Komety Brno oznámil dlouholetý účastník české nejvyšší hokejové soutěže Leoš Čermák, který byl stejně jako Martin Erat přítomen posledním dvěma extraligovým titulům. Jeho role v týmu byla ovšem ještě mnohem zásadnější. Plnil totiž roli kapitána. Zlatý hattrick bohužel nedovršil, nemá se ovšem rozhodně za co stydět. V Brně působil po dobu osmi sezón, ještě předtím oblékal dres Vítkovic, Slavie či Liberce. Je v podstatě takovým cestovatelem po Čechách, který v zahraničí sice působil jen tři roky, ale i tak po sobě zanechává skutečně podstatnou řadu úspěchů. Nyní bude působit na pozici manažera pro hráčský rozvoj právě v brněnském klubu, kde zanechal nejvýraznější stopu.

Jan Hanzlík

Mladoboleslavský rodák se nikdy v minulosti nepodíval za hranice České republiky. I tak byl jeho přínos pro kluby v mnoha ohledech naprosto zásadní. Nejdelší období zažil ve Spartě, s níž získal tři tituly pro mistra Extraligy. Dále působil také tři roky v Kometě Brno a kariéru ukončil v rodné Mladé Boleslavi. Tam plnil od roku 2016 roli kapitána. Letos toho za mladoboleslavský celek příliš neodehrál, beka trápilo vleklé zranění a proto definitivně uzavřel svou hokejovou cestu.

Jaroslav Hlinka

Jedna z nejvýraznějších tváří hokejové Sparty v posledních letech. Jaroslav Hlinka prošel mnoha evropskými ligami, do zámoří se však podíval pouze pro jednu sezónu, kdy hájil barvy Colorada Avalanche. Dále oblékal dres Kazaně, Klotenu, Linköpingu a české nejvyšší hokejové lize kromě Sparty hrával také v Plzni.

Na sklonku své sportovní éry se vrátil domů do Holešovic, kde vydržel ještě šest sezón, než si řekl, že je nejvyšší čas skončit. K rozhodnutí mu pomohlo také zranění, kvůli kterému vynechal podstatnou část sezóny 2018/2019. Na kontě má čtyři extraligové tituly se Spartou, v níž nyní vykonává funkci sportovního manažera společně s dlouholetým kamarádem Petrem Tonem.

Foto: hokej.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články