Důvody, proč by měl Miloš Říha pokračovat jako trenér reprezentace

                   

Mistrovství světa na Slovensku sice definitivně skončilo již před několika dny a o vítězích i poražených máme v tuhle chvíli jasno, nicméně ještě stále nebylo rozhodnuto o budoucnosti Miloše Říhy coby hlavního kouče českého národního výběru. On i Tomáš Král na tiskovce pořádané k ukončení světového šampionátu poměrně mlžili, takže si na výsledné rozhodnutí budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Čas si mezitím ukrátíme výčtem důvodů, proč by zkušený lodivod měl ve své současné roli pokračovat. Budete souhlasit se všemi?

Česko se opět vrátilo mezi elitu, hlavně díky Říhovi

Čeští hokejisté na slovenském šampionátu vzbuzovali v očích soupeřů obrovský respekt, i když ještě před startem turnaje se například ruská média dušovala, že z tuzemského výběru rozklepaná kolena rozhodně nemají. Družina vedená Milošem Říhou se ovšem dokázala koncentrovat ke skvělým výkonům ve skupině a dařilo se jí také ve vyřazovací fázi. O fous jí dokonce unikly bronzové medaile. Dala tak jasně najevo, že s ní velké hokejové národy opět musejí počítat. V porovnání se sousedními Slováky jsme si udělali opravdu slibnou vizitku pro roky následující.

Schopnost činit velká rozhodnutí a nepostavit posili z NHL

Po Vladimírovi Růžičkovi je Miloš Říha snad jediným trenérem národního výběru České republiky, pro kterého rozhodují výkony v jednotlivých zápasech a na trénincích, nikoli působení daného hokejisty v zámořské nejvyšší soutěži. Neváhal do branky nasadit extraligového Patrika Bartošáka namísto Pavla Francouze, na tribunu posadil také Jakuba Vránu z Washingtonu Capitals. Ještě před startem šampionátu nehodlal dát Pavlu Zachovi z New Jersey Devils nic zadarmo, načež se dvaadvacetiletý útočník rozhodl zaslat spornou omluvenku ze zdravotních důvodů. Říha zkrátka bere svou roli zodpovědně a rozhoduje se srdcem.

Vzal „neúspěch“ reprezentace na sebe

Bezprostředně po skončení mezinárodního turnaje se Říha na tiskové konferenci rozplakal. Zároveň pochválil všechny své svěřence za perfektní práci a prohlásil, že důvodem, proč domů nepřivezli medaile, je právě on sám. O to samozřejmě pochyboval přímo na místě šéf českého hokeje Tomáš Král, nicméně Říha si neoblomě stál za svým. Takového vůdce nám mohou ostatní reprezentační výběry jen tiše závidět.

Produktivita Čechů byla naprosto jedinečná

Hokejisté se pod vedením Miloše Říhy propracovali ke skvělým výkonům, které korunovali také vysokou produktivitou, v níž se jim žádné jiné národní výběry nemohly rovnat. V první desítce kanadského bodování se objevili Jakub Voráček (ten navíc překonal český rekord), Michael Frolík, Dominik Kubalík, Dominik Simon a obránce Filip Hronek, který se společně s kapitánem Voráčkem patřil také do nejlepší sestavy celého šampionátu. Říhovi se zkrátka povedlo poskládat tým z hráčů, kteří měli dostatek chuti a elánu udělat pro svou rodnou zemi maximum. Za to mu od nás právem náleží uznání a důvěra do dalších let.

Foto: s-cdn.sportbox.ru

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články