Dominik Kubalík v NHL válí. Má šance být nováčkem roku

Zdroj fotografie: abc7chicago.com

Calder Memorial Trophy, ocenění pro nejlepšího nováčka v NHL, zatím nezískal žádný Čech. Nezvedl ji nad hlavu ani legendární Jaromír Jágr, v jeho nováčkovské sezoně se nakonec z ocenění radoval kanadský brankář Ed Belfour.

Jednou ovšem triumfoval Slovák, byť s kanadským občanstvím, které po emigraci získal. Stalo se tak v roce 1981, a ocenění si ze slavnostního večera odnesl Peter Šťastný.

Zdroj fotografie: secondcityhockey.com

Jeden z nejstarších nominovaných v historii

Český křídelník má nicméně proti svým konkurentům velkou výhodu. Calder Memorial Trophy obvykle získávají mladí hráči do dvaceti let, zřídkakdy uspěje někdo starší. Kubalík se nicméně v nejslavnější hokejové lize světa prosadil až letos, přestože draftován byl již v roce 2013. Ve svých čtyřiadvaceti letech tak patří z pohledu této trofeje k veteránům a své bohaté zkušenosti z KHL i mezinárodních zápasů náležitě zúročuje.

Sezona snů

V letošním ročníku se ovšem Kubalíkovi nebývale daří. V 68 zápasech nasbíral už 46 bodů, což není na premiérovou sezonu vůbec špatné. Ještě lepší je Kubalíkův střelecký účet, v základní části skóroval třicetkrát a stal se tak druhým nejlepším střelcem Chicaga Blackhowks. Lepší byl jen miláček fanoušků Jestřábů Patrick Kane.

Zdroj fotografie: m.sport.business-gazeta.ru

Drtivý nástup do play off

O Kubalíkovi se ovšem obdivně mluví zejména v souvislosti s jeho prvním zápasem play off v kariéře. Proti Olejářům z Edmontonu byl doslova k nezastavení, dvě branky sám vstřelil a na tři přihrál. Stal se tak hlavní hvězdou večera, a navíc překonal téměř čtyřicet let starý rekord Daryla Evanse ze sezony 1982/83. Evans tehdy získal čtyři body za dva góly a stejný počet asistencí, což byl rekordní výkon nováčka v play off.

Calder Memorial Trophy si v minulosti odnesli například tito slavní hokejisté:

  • Auston Matthews za sezonu 2016/17
  • Alexandr Ovečkin za sezonu 2005/06
  • Dany Heatley za sezonu 2001/02
  • Martin Brodeur za sezonu 1993/94