Dokonáno! Česká republika má dalšího zástupce v Síni slávy NHL!

i Foto: hockeytownblog.sk
                   

Český legendární brankář Dominik Hašek už se konečně nebude cítit opuštěný. Donedávna byl totiž v hokejové Síni slávy NHL uveden jako dosud jediný český zástupce, to se ale s úderem 12. listopadu tohoto roku změní. Místo vedle něj totiž zaujme Václav Nedomanský, který si na tuto obrovskou poctu musel počkat dlouhých 28 let od doby, kdy ukončil svou sportovní kariéru. Hokeji se věnuje dodnes, i když brusle na nohy vzhledem k vysokému věku již dávno neobléká. Co jste možná dosud nevěděli o novém českém velikánovi mezi hokejovou smetánkou za mořem?

Z Nedomanského mohl být klidně fotbalista

Václav Nedomanský byl od útlého věku skvělým sportovcem, jemuž se dařila snad každá pohybová aktivita, do které se pustil. Jeden čas bojoval dokonce na dvou významných frontách – byl profesionálním hokejistou a také fotbalistou v Bratislavě! V roce 1966 stál na rozcestí a musel si vybrat, kterým směrem se nakonec vydá. Rozhodl se pro hokej, jelikož tomu se věnoval delší dobu a cítil z něj větší potenciál. Jak se později ukázalo, bylo to správné rozhodnutí.

Nedomanský začínal s hokejem v Hodoníně, odkud se posléze stěhoval do kádru Slovanu Bratislava. Tam vydržel 12 let, během nichž se stal hned třikrát králem střelců. Ve třiceti letech měl odejít na vojnu, on ale zažádal o přestup do zahraničí, kam nakonec skutečně emigroval. Začátky prožil ve WHL, konkrétně u týmů Toronto Toros a Birmingham Bulls. Po třech letech v nižších soutěžích se konečně podíval do NHL. Šest ročníků vydržel ve službách Detroitu Red Wings, nastřílel 111 branek a k nim přidal 144 asistencí.

Našel se v důležité pozici skauta pro zahraniční kluby

Později přestoupil do St. Louis Blues a New York Rangers, kde ovšem vzhledem k vysokému věku vydržel pouze po jednom roce. Po definitivní rozlučce s hokejovou kariérou se nejprve pokoušel nastartovat své další kroky coby hlavní trenér, jenže na této pozici se mu v Rakousku dvakrát nevedlo. Proto se ostatně nakonec vrátil do zámoří, kde začal vykonávat roli skauta pro přední kluby. Nejdříve si tuto pozici vyzkoušel u Los Angeles Kings, poté se jí věnoval ve službách Nashvillu Predators a dnes stále ještě aktivně pracuje pro Las Vegas Golden Knight.

Nyní pětasedmdesátiletý bývalý útočník má za sebou také bohatou reprezentační kariéru. S Československým národním výběrem přivezl stříbro a bronz z olympijských her. V rámci mistrovství světa má na kontě tři bronzové, čtyři stříbrné a jednu zlatou medaili. Mezi jeho další individuální ocenění patří například členství v Klubu hokejových střelců deníku Sport, zařazení do Síně slávy IIHF, Síně slávy slovenského a rovněž českého hokeje.

Foto: hockeytownblog.sk

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články