Rittich je v Calgary Flames s bližícím se play-off připravený na důležitější roli

                   

Rittich je s bližícím se play-off připraven na důležitější roli v Calgary Flames. Intenzivní letní příprava a poučení z minulé sezóny dalo Calgary sebevědomého brankáře.David Rittich si vysloužil přezdívku Big Save Dave a vypadá to, že také získal v Calgary pozici prvního gólmana. Možná ale bude potřeba, aby se z něj pro play-off, které začne v dubnu, stal Big Game Dave.

Pro 26letého Čecha to může být velký krok, protože jeho jedinou vzpomínkou na play-off v Severní Americe jsou čtyři zápasy v AHL v předminulé sezóně, ale Calgary věří, že ponaučení z minulé sezóny pomůže Rittichovi letos na jaře dovést svůj tým v bojích o Stanley Cup co nejdál.

Během minulého února byl Rittich s bilancí 5 výher, 1 výhrou v prodloužení a 2 porážkami a úspěšností 92,7 procenta vynikající dvojka za veteránem Mikem Smithem. 11. února Smith utrpěl zranění ve spodní části těla a Rittich vypadal na to, že je připravený převzít zodpovědnější roli. Místo toho během Smithovy absence Rittichova bilance spadla na 3 vítězství, 4 výhry v prodloužení a 1 porážku s úspěšností zásahů 88,8 procenta.

Calgary mělo před rokem po 11. únoru bilanci 8-16-2 a play off mu uteklo o 11 bodů.

„Vzal jsem veškerý tlak na sebe, což byla asi moje velká chyba,“ řekl k tomu Rittich.

Když Plameny po sezóně začaly s přípravou týmu na další ročník, věřily, že se z toho Rittich poučil.

Calgary (s bilancí 34-16-6) bylo ještě čtvrtek na druhém místě v Pacifické divizi, jeden bod za San Jose Sharks. Flames měly osmibodový náskok na třetí Vegas Golden Knights a 17bodový vedení před Vancouver Canucks na čtvrtém místě.

David Rittich, který přišel do Calgary v roce 2016 jako volný hráč, ví, že nemusí dělat nic jiného, než se zhostit své role.

Během léta si udržoval soutěživost, když trénoval s Josefem Kořenářem, který se otrkává na farmě San Jose Sharks. Kromě soutěží na ledě s ním absolvoval také tenisové bitvy.

„V létě jsem dělal hodně věcí jinak“ říká Rittich. „Bylo to léto plné výzev a minizápasů, takže pokud jde o duševní stránku, došlo mi, že když prohraju, prostě musím jít dál a tolik si to nebrat. Byl jsem chlap, kterého porážka vždycky rozhodila. Na tom jsem zapracoval a teď je to mnohem lepší.

„Když se něco stane, dovedu se přes to přenést. Jsem teď člověk, který o tom přemýšlí jenom ten den, kdy se to stalo, a další den pak začne nanovo, aby se zlepšil, prostě jdeš na led a nechceš z toho mít depku, nebo se nervovat. Chceš makat a zlepšovat se. “

Trenér brankářů Calgary Jordan Sigalet vidí rozdíl i v šatně, kde se Rittichův poťouchlý úsměv a přívětivý postoj okamžitě setkal se vřelým přijetím do týmu Calgary Flames.

„Když byl Mike v minulé sezoně zraněný, viděli jste, že jeho řeč těla je jiná, nebyl tak uvolněný, jako obvykle,“ vypráví Sigalet o Rittichovi. „Když je uvolněný a je sám sebou, podává nejlepší výkony. Když všechno moc prožívá, hned je to na něm vidět. Některé lidi to nakopne, ale u něj to tak nefunguje. “

i

Rychlá adaptace přitom pro Davida Ritticha, který ještě před čtyřmi roky hrál v Česku druhou nejvyšší soutěž, nebyla potíž. Na první tréninkový kemp Flames dorazil před dvěma roky a téměř neuměl anglicky, ačkoli se i tak snažil mluvit. Nikdy se ale nezdráhal spoluhráčům oplácet jejich vtípky na účet jeho chabé angličtiny. A zároveň se jazyk učil během soukromých hodin i sledování televize s titulky.

Na ledě se trenéři spoléhali spíše na řeč těla a pozice, aby mu pomohli přizpůsobit se menšímu hřišti, jiným úhlům, většímu tempu a dravějšímu stylu hry.

„Bylo v tom pantomimy a znakové řeči,“ vypráví Sigalet. „A hned, jak začal trochu mluvit, ptal jsem se ho:“ Jak říkáte tomuhle cviku česky?“nebo ‚jakse jmenuje tohle?’“‚“

Rittich je vděčný Sigaletovi a Colinovi Zulianellovi, trenérům brankářů Flames, že mu pomohli přizpůsobit se severoamerickému stylu hry.

i

Sigalet přitom tvrdí, že úspěch Davida Ritticha v NHL, kterého Flames objevili vlastně náhodou, když sledovali v České republice jiný talent, obešel bez velkých změn.

„Připomíná mi Vasilevského (Andrej Vasilevksij, brankářská jednička Tampa Bay Lightning). Je stejně ohebný, ve většině situací zástává stát a dobře čte hru. Zůstává dlouho v postoji a chytá a střely stylem, který vidíte jen u pár jiných brankářů. Je trpělivý a dovede předvídat střely, takže jim už dopředu zakrývá prostor, ví, kdy si jít pro puk a kdy zůstat v bráně. To je na něm během hry úžasné.

To všechno se proměnilo na úspěšnost zásahů 92 %, ačkoliv toto číslo se během šňůry tří porážek snížilo o jeden procentní bod. Hrozivý byl hlavně zápas s Sharks 8. února, kdy Rittich pustil 2 góly z šesti střel.

Flames mají také Smitha (který chytal v zápase se Floridou ze včerejška na dnešek), který není zvyklý na roli dvojky a minulé sezoně několikrát předvedl impozantní výkony.

Prozatím ale Flames pokládají Ritticha za muže, který jim bude v play-off užitečnější.

Big Save Dave věří, že bude připraven, jakmile to začne.

„Mám víc zkušeností a hraju chytřeji,“ prohlásil, „takže vím, co dokážu.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články