Další padesátigólová sezona. Může Ovečkin dohnat Gretzkého ?

i Foto: sportsnet.ca
                   

Zatímco ruský bohatýr Alexander Ovečkin momentálně válí na Slovensku v rámci světového šampionátu, po celém světě se opět rozbíhají diskuze o tom, jestli je Ovečkin schopen pokořit ten nejprestižnější rekord v NHL, tedy nejvíce nastřílených branek v historii.

Mise Stanley cup již splněna

Dlouhá léta se Alexander Ovečkin trápil, alespoň co se týče týmového úspěchu. Nejvíce to asi symbolizovaly série s Pittsburghem, kdy měl většinou navrch tým kolem Sidneyho Crosbyho. To je i důvod, proč má Ovečkin ve své sbírce tolik medailí ze světových šampionátů. Jako správný vlastenec totiž nikdy neváhal a vyrazil posílit ruský celek. To platilo až do loňského roku, tedy ne to, o jeho touze reprezentovat národní výběr, ale o týmovém neúspěchu Washingtonu.

V loňském roce totiž prošli Caps až do finále NHL, kde narazili na překvapení z Las Vegas, tedy na celek, který se dostal do finále Stanley cupu hned v prvním roce svého působení v zámořské soutěži. Tam byli však úspěšnější právě Caps v čele s Alexanderem Ovečkinem, který tak ukončil dlouholeté čekání na tuto trofej.

Touha po gólech stále trvá

Jestli si někdo myslel, že vítězstvím ve Stanley cupu Ovečkina uspokojí, ztratí motivaci a již nikdy to nebude ten starý Ovečkin, tak se hluboce mýlil. Ovečkin chuť po gólech neztratil a i v letošním ročníku zaznamenal 51 branek, o jeden gól více než druhý Draisaitl. Opět vyhrál cenu pro nejlepšího střelce soutěže, ale opět také vypadl v play off až příliš brzo.

Ovečkinův herní styl je velmi náročný, založený na důrazu a rychlosti. Je však třeba vzít v potaz, že roky člověk nezastaví a Ovečkinovi bude v září už 34 let. S postupujícím věkem již samozřejmě ztrácí ze své rychlosti i dynamiky, ovšem na druhé straně zase nabírá zkušenosti. O tom, že tento brankostroj se již musí zadrhnout se mluví již roky, ale stále se nic nemění. Ovečkin má v zámořské soutěži na kontě už 658 branek. Pokud i v následujícím ročníku udrží nadstandardní průměr padesáti branek na sezonu, podívá se už do elitní desítky. Na krále střelců Gretzkého momentálně ztrácí 236 gólů.

Především tedy záleží samozřejmě na tom, jak dlouho bude Ovečkin ještě hrát. Pokud by zvládl odehrát ještě šest ročníků s průměrem čtyřiceti branek na sezonu, což rozhodně není nemožné, mohl by na čele tabulky krále střelců nahradit legendárního Gretzkého.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články