Další Nagano? Tehdejší hokej se s dnešním nedá porovnat, míní vítěz Procházka

Čtvrt století uplynulo od největšího úspěchu českého hokeje v novodobé historii. Proč se zatím vítězství na olympijských hrách v Naganu nepodařilo napodobit?

i Zdroj fotografie: Český olympijský výbor
                   

Úspěch, který zůstane navždy zapsán do historie českého kolektivního sportu tučným písmem. Od olympijského turnaje v japonském Naganu uplynulo přesně čtvrtstoletí, od té doby Češi na výraznější úspěch pod šesti kruhy čekají. V Pchjongčchangu skončili čtvrtí, loni v Pekingu dokonce až devátí a neprobojovali se ani na konečný turnaj. Na zlatou medaili ze světového šampionátu pak národní tým čeká třináct let.

Podle jednoho z vítězů slavného turnaje Martina Procházky přesto další úspěchy po triumfu v Naganu zdaleka nebyly samozřejmostí. Navíc se vzhledem k velkým změnám v hokeji tehdejší triumf již dnes napodobit nedá. „Je těžké takové úspěchy opakovat, ve smyslu být stále na medailových pozicích. Hokej se jinak hrozně zrychlil, protože v NHL se začal hrát evropský hokej na úzkém hřišti. To mu je podřízená taktika,“ vysvětlil na vlnách Radiožurnálu Sport.

iZdroj fotografie: Český olympijský výbor

Bývalý hráč Toronto Maple Leafs a Atlanty Trashers pozoruje, že soutěž se změnila i po taktické stránce. „Dřív se to v NHL hrozně řezalo, teď se hraje čistě bez faulů. Dřív to byly div ne polovraždy, teď stačí hráči bouchnout do hokejky a je okamžitě vyloučen,“ pokračuje s tím, že jde téměř o odlišný sport. „Jinak ale porovnávat tehdejší hokej s tím dnešním se moc nedá,“ míní. Podle Procházky můžou hrát roli také nerealistická očekávání následné generace.

Noví Jágři a Haškové? Takhle to nefunguje, ví Procházka

Po úspěchu z Nagana si i děti myslely, že automaticky pokud budou hrát hokej, že z nich vyroste nový Jágr a Hašek. Tak to ale nefunguje. Uvidíme, jak se nám povede dostat do nového moderního hokeje,“ doplňuje kladenský rodák, který má na svém kontě hned šest zlatých vítězství. Mimo olympijský turnaj v Naganu triumfoval s lvíčkem na prsou také čtyřikrát na světových šampionátech. V dresu Vsetína si posléze připsal také extraligový triumf.

Souhlasíte s názorem Martina Procházky, že hokej prošel velkou změnou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Prodej auta na náhradní díly krok za krokem
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat